Zakładanie trawników – jak zrobić to prawidłowo?

Równy i zadbany trawnik to świetne miejsce, na którym można się relaksować czy aktywnie wypoczywać. Zakładanie, a także późniejsza pielęgnacja trawnika nie jest jednak tak prosta. Jak odpowiednio założyć trawnik i jak o niego właściwie dbać, by mógł rosnąć zdrowy i estetyczny?

Zakładanie trawników – trawa z rolki czy wysiew?

Jednym z najczęstszych pytań jeśli chodzi o zakładanie trawników jest to czy wybrać trawę z rolki czy też ją po prostu wysiać. Trawa z rolki to rozwiązanie zdecydowanie prostsze i szybsze, gdyż pożądany efekt można uzyskać nawet w ciągu kilkunastu dni. Taki wybór ma jednak wadę w postaci ceny, która potrafi być całkiem wysoka.

Z kolei trawnik z siewu jest znacznie tańszy. W wypadku dużych obszarów jest to z pewnością bardziej opłacalna opcja. Wymaga jednak poświęcenia wiele czasu. Przede wszystkim aby osiągnąć pożądany efekt musi być ona odpowiednio pielęgnowana.

Zakładanie trawników – jak założyć trawę z rolki

Założenie trawnika za pomocą trawy z rolki jest niezwykle proste. W tym celu należy przygotować podłoże, a następnie zakupić samą trawę. Musi ona zostać wyłożona jak najszybciej po dostarczeniu tak, by przetrwała i była zdrowa. Wtedy trzeba dać jej czas na zrośnięcie z podłożem by trawa mogła się odpowiednio ukorzenić. W tym czasie należy go intensywnie podlewać.

Po 14 dniach od założenia pora na pierwsze koszenie. Kosiarka musi być wyposażona w ostre ostrza, które ustawiamy na wysokość około 4,5 centymetra. Koszenie powinno mieć potem miejsce co najmniej raz w tygodniu. Proces ten powinno się regularnie powtarzać, a trawę podlewać. W ten sposób nawet po 4 tygodniach można mieć już w pełni dostępny do zabawy, chodzenia i wielu innych czynności trawnik.

Trawnik z rolki trzeba jednak odpowiednio potem pielęgnować. Potrzebna jest wiosenna oraz jesienna wertykulacja, a do tego przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać aerację. Do tego trawa powinna być podlewana 1-2 razy w tygodniu w dość obfity sposób.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz