Dieta ketogeniczna – na czym polega i dla kogo przeznaczona?

Ludzki organizm czerpie energię głównie z pożywienia, a dokładniej ze składników odżywczych, których mu dostarczamy. Bardzo cieszy zatem fakt, że we współczesnym społeczeństwie rośnie świadomość żywieniowa, co przyczynia się do poprawy jakości życia oraz stanu zdrowia osób, które wcześniej nie przywiązały większej wagi do rodzaju spożywanych pokarmów. Istnieje wiele teorii na temat korzyści wiążących się ze stosowaniem specjalistycznych diet, które w docelowym zamyśle mają nie tylko pozytywnie wpłynąć na zdrowie, ale również pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. W ostatnim czasie dużo mówi się o diecie ketogenicznej, która dla wielu osób wciąż pozostaje zagadką. Czym jest dieta ketogeniczna i kto może ją stosować?

Dieta keto – o co w niej chodzi?

Na samym początku warto zaznaczyć, że ludzki organizm bazuje na energii pozyskiwanej wskutek spalania węglowodanów. Głównym założeniem diety ketogenicznej jest odwrócenie proporcji w diecie tak, aby naszym podstawowym „paliwem napędowym” były tłuszcze. Dlatego też w diecie keto obserwuje się spożycie tłuszczów na poziomie ok. 75%, podczas gdy spożycie białka powinno wynosić ok. 20%, a węglowodanów zaledwie 5%.

Dieta wysokotłuszczowa – korzyści zdrowotne

Dieta ketogeniczna wbrew pozorom nie została opracowana z myślą o osobach pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Jadłospis ubogi w cukry, a bogaty w tłuszcze został stworzony w celach medyczny, a dokładniej jako środek w zwalczaniu objawów chorób o podłożu neurologicznym jak padaczka, Parkinson czy Alzheimer. Z przeprowadzanych w przeszłości badań wynika, że obniżenie poziomu glukozy we krwi pomaga ograniczyć wysoką aktywność neuronów, która przyczynia się do nasilania napadów epileptycznych.

Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Z uwagi na to, że organizm przy diecie keto pokrywa zapotrzebowanie energetyczne głównie z zasobów tłuszczowych, to właśnie one w pierwszej kolejności ulegają spalaniu. Przekłada się to na utratę masy ciała, co dla wielu jest kluczowym powodem dla rozpoczęcia diety ketogenicznej. Co więcej, wytwarzane przez organizm ciała ketonowe powodują hamowanie uczucie głodu, a także wyrównanie poziomu ciśnienia tętniczego.

Zobacz także: https://fprot.pl/dieta-przy-nietolerancji-laktozy-co-warto-wiedziec/

Catering dietetyczny – sposób na smaczne keto

Samodzielne ułożenie diety ketogenicznej jest niezwykle trudnym wyzwaniem, które przy niewielkiej wiedzy z zakresu dietetyki może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego też warto skorzystać z cateringu pudełkowego – specjaliści od zdrowego żywienia nie tylko dostosują proporcje składników odżywczych tak ważnych przy układaniu diety wysokotłuszczowej, ale również pomogą nam w obliczeniu optymalnej kaloryczności gotowych posiłków. Catering dietetyczny w wersji keto to nie tylko smaczne i zdrowe jedzenie, ale także ogromna oszczędność czasu – zakupy i codzienne gotowanie mogą skutecznie zniechęcić nas do regularnej dbałości o zdrowie. Świeże posiłki docierają do nas codziennie o poranku, a do naszych obowiązków należy tylko ich konsumpcja. Świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych lub nie przepadających za gotowaniem.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter