Rajd Dakar – dlaczego jest najtrudniejszym rajdem na świecie?

Każdy sezon w sportach motorowych obfituje w prestiżowe wydarzenia, które bacznie śledzą miliony fanów na całym świecie. Jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszym rajdem terenowym jest legendarny Rajd Dakar, który przez wielu ekspertów uznawany jest za najtrudniejszy i zarazem najbardziej prestiżowy wyścig w historii tej dyscypliny. Dlaczego?

Rajd Dakar – rajd z ciekawą historią

Pomysł zorganizowania morderczego rajdu po afrykańskich bezdrożach narodził się dosyć przypadkowo. Wszystko zaczęło się od francuskiego kierowcy rajdowego Thierry’ego Sabine, który podczas uczestnictwa w rajdzie przebiegającym przez libijską pustynię stracił orientację w terenie i zgubił trasę. Jazda w tak wymagających warunkach spodobała mu się na tyle, aby w jego głowie powstała odważna koncepcja stworzenia rajdu, który w przyszłości miał się stać najbardziej rozpoznawalnym rajdem terenowym na świecie. Pierwsza edycja Rajdu Dakar odbyła się w 1979 roku i prowadziła z Paryża do Dakaru, stolicy Senegalu. Impreza organizowana jest rokrocznie z wyjątkiem roku 2008, kiedy rajd nie odbył się z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi. Od początku lat 90. rajd cyklicznie zmienia trasę, przenosząc się również na inne kontynenty. Kilka edycji rajdu odbyło się w Ameryce Południowej, natomiast ostatnia w Arabii Saudyjskiej.

Rajd Dakar – walka z trasą i słabościami

Rajd Dakar swój ekstremalnie wysoki poziom trudności w dużej mierze zawdzięcza profilom tras, które z roku na rok stają się coraz bardziej wymagające. Wielogodzinna jazda po pustynnych terenach przy zachowaniu maksymalnej koncentracji jest o wiele bardziej wyczerpująca niż może się to wydawać. Prowadzenie samochodu rajdowego w wysokich temperaturach to ogromne wyzwanie dla wydolności organizmu i sprawności fizycznej, zwłaszcza gdy pojawia się konieczność naprawy usterki w ognioodpornym kombinezonie, który nie pomaga w zachowaniu optymalnej termoizolacji przy upałach sięgających ponad 40 st. C. Odpowiednie przygotowanie fizyczne jest równie ważne jak trening mentalny – odporność psychiczna może być czynnikiem determinującym sukces lub porażkę w najtrudniejszym rajdzie świata.

Zobacz także: https://easyweb.pl/kierowca-rajdowy-a-kierowca-wyscigowy-jaka-jest-roznica/

Rajd Dakar – sukces sukcesowi nierówny

Start w Rajdzie Dakar jest możliwy tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma się za sobą rozbudowane zaplecze techniczne i sponsorów skłonnych wydać kilkaset tysięcy a nawet miliony złotych na profesjonalny sprzęt. Na tym wydatki się nie kończą – samo „wpisowe” do imprezy to około kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od kategorii pojazdu, a trzeba również wziąć pod uwagę konieczność opłacenia teamu liczącego dziesiątki osób. Rajd Dakar to ogromne wyzwanie finansowe, które nie daje gwarancji sukcesu – posiadając najnowocześniejsze auto rajdowe można nie ukończyć rywalizacji z uwagi na poważne uszkodzenia techniczne czy też dolegliwości zdrowotne. Dlatego też dla wielu uczestników Rajdu Dakar sam udział w imprezie rozpatrywany jest jako sukces, o którym marzą młodzi adepci motosportu.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter