Rola bajek w życiu dziecka

Wychowywanie dziecka to wielka radość, ale i ogromna odpowiedzialność. W dużej mierze to od nas jako rodziców zależy to, w jaki sposób ukształtuje się charakter naszego pociechy. Istnieje wiele metod wychowawczych, które pomagają nam zapanować nad chaosem, który często wkrada się do naszego życia w momencie narodzin dziecka. Jednak dla rodzica nie ma bardziej satysfakcjonującego momentu niż ten, którego doświadczamy patrząc jak jego brzdąc z dnia na dzień uczy się nowych rzeczy i z zapartym tchem obserwuje otaczający go świat. Ogromną rolę w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka odgrywają bajki, które często nauczają poprzez zabawę. Czytać dzieciom warto – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w jaki sposób czytanie bajek wpływa na życie i rozwój najmłodszych?

Bajki dla dzieci: rozwój wyobraźni

Umiejętność kreatywnego myślenia często jest niedoceniania, przynajmniej nie w takim stopniu jak myślenie analityczne. Rozwój wyobraźni odgrywa jednak kluczową rolę w życiu każdego dziecka – dzięki odpowiedniej stymulacji za pomocą słowa czytanego maluchy mają okazję nabrać nowych umiejętności, które stanowią nieodłączny element życia każdego dorosłego człowieka. Za pośrednictwem bajek dziecko np. zaczyna dostrzegać, że każdy problem posiada swoje rozwiązanie, a sytuacje bez wyjścia w rzeczywistości takimi nie są. Choć niektóre dzieci wykazują objawy nadmiernego fantazjowania, w pewnym wieku jest to całkowicie normalne – dziecko radzi sobie z otaczającym go światem na swój własny sposób

Zobacz także: https://cudaczek.pl/jak-bajki-pomagaja-w-wychowaniu-dziecka/

Bajki dla dzieci: rozwój emocjonalny

Postaci występujące w bajkach dla dzieci często są tak skonstruowane, aby w jak największym stopniu ułatwić dziecku rozpoznanie nastroju opowieści oraz jej głównego przesłania. Jednak od najmłodszych trudno wymagać, aby swobodnie potrafiły wyrażać i nazywać swoje emocje. Tutaj niezwykle pomocne okazują się wartościowe bajki dla dzieci, wśród których warto wyróżnić „Mądre bajki” autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Zbiór opowiadań napisanych w bardzo przystępnej formie, co ma ogromne znaczenie w kontekście ich przyswojenia przez najmłodszych. Wielu rodziców z ochotą wraca do „Mądrych bajek” z jednego prostego powodu – ukazane na łamach książeczki historie są bardzo uniwersalne i przekazują najważniejsze prawdy i wartości tak niezbędne w życiu każdego z nas. Dziecko słuchając historii bohaterów powoli kształtuje w swojej głowie obraz przyjaźni czy miłości, zaczyna odróżniać dobro od zła, a także wynosi z nich wiele na temat tolerancji i akceptacji, o których wiele osób dzisiaj zapomina. „Mądre bajki” to świetny pomysł na prezent, również dla dzieci, które uwielbiają barwne ilustracje – we wspomnianej książeczce ich nie brakuje.

Bajki dla dzieci wspierają naukę mówienia, czytania i pisania

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, jednak już od najmłodszych lat warto stymulować jego umysł przy pomocy ciekawych bajek dla dzieci. Wspólne czytanie nie tylko zacieśnia więzi między rodzicami a dziećmi, ale również przyspiesza proces nauki mówienia, pisania i czytania. Im wcześniej zaczniemy czytać naszemu maluchowi, tym większa szansa, że nie będziemy musieli długo czekać na jego pierwsze słowo, zdanie i złożone wypowiedzi. Co więcej, dzieci, których rodzice kładą duży nacisk na czytanie literatury dziecięcej zdecydowanie szybciej nabywają umiejętności pisania i czytania, co znacznie ułatwia pokonywanie przez malucha kolejnych etapów edukacji.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter