Wideorekrutacja – czy jest skuteczna?

Wielu z nas o wideorekrutacji mogło dowiedzieć się dopiero po wybuchu pandemii. Jednak duża ilość przedsiębiorców korzystało z jej możliwości już kilka lat temu. Wielu pracodawców zmuszonych do przeprowadzania rekrutacji w tej właśnie formie po raz pierwszy, posiada pewne obawy. Czy są one uzasadnione? Jakie zalety niesie ze sobą wideorekrutacja?

Wideorekrutacja – zalety dla pracodawcy

Zalety wynikające z przeprowadzania rekrutacji przy pomocy sprzętu komputerowego lub telefonu odczuwają zarówno pracodawcy, jak i osoby aplikujące na konkretne stanowisko. Jak to wygląda od strony przedsiębiorców?

Oszczędność czasu

Dla każdego pracodawcy niezwykle cenną wartością jest czas. Zarówno jego własny, jak i osób zatrudnionych w jego firmie. Rekruterzy, którzy nie tracą go na dojazd do konkretnych miejsc spotkań z kandydatami na stanowisko, mogą pozwolić sobie na rozmowę z większą ilością osób. To z kolei zwiększa szansę na znalezienie odpowiedniego pracownika.

Oszczędność kosztów

Wielu pracodawców ze względu na brak odpowiednich warunków w firmie do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej decydowała się na spotkanie w miejscu publicznym – najczęściej w restauracji. To sprawiało, że koszta związane z dojazdem i opłaceniem wizyty w restauracji wrastały. Szczególnie jeśli rozmowy rekrutacyjne zostały rozciągnięte na kilka dni. W przypadku wideorekrutacji problem ten znika.

Wideorekrutacja – zalety dla kandydatów na stanowisko

W przypadku osób ubiegających się o podjęcie zatrudnienia na konkretnym stanowisku również możemy mówić o zmniejszeniu kosztów dojazdu do wyznaczonego miejsca czy oszczędności czasu. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej, niezwykle istotnej zalecie.

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę w innym mieście

Jeśli rynek pracy, w mieście, w którym aktualnie mieszkasz, nie ma wiele do zaoferowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować na stanowisko w innym mieście. A możliwość rekrutacji zdalnej w ogromny stopniu to ułatwia. Mieszkasz w miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Zielonej Góry? W odpowiedzi na frazę „praca Zielona Góra” wpisaną w wyszukiwarkę internetową pojawi się wiele ofert pracy dających możliwość rekrutacji zdalnej. Aplikuj na interesujące Cię stanowisko i weź udział w wideorekrutacji, a kiedy już dostaniesz wymarzoną pracę, zastanów się nad możliwością przeprowadzki do tego miasta.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz