Wąż odciągowy – czym jest i jak działa?

W wielu branżach powietrze, w którym przebywają pracownicy oraz maszyny musi być regularne oczyszczane po to, by osoby znajdujące się w takim zakładzie pracowały w warunkach, które nie tworzą zagrożenia zdrowia, a także by maszyny nie ulegały zbyt szybkim awariom. Pomaga w tym między innymi wąż odciągowy. Czym on jest i jak działa?

Czym jest wąż odciągowy?

Jedną z części składowych całego systemu odciągu jest wąż odciągowy. Odpowiada on za przepływ odciąganych odpadów, wśród których najczęściej wymienia się trociny, wióry, a także różne pyły, gdyż systemy odciągowe są szczególnie potrzebne w zakładach, które zajmują się obróbką drewna, gdyż wszechobecne trociny, czy wióry tworzą zagrożenie przeciwpożarowe, a także są niebezpieczne dla zdrowia pracowników zakładu.

Bez węży odciągowych odpylacze przemysłowe po prostu nie miałyby prawa działać. Umożliwiają one bowiem swobodny transport odpadów, pyłów, trocin, wiórów i innych opiłek metali, a także odpadów, które trzeba po prostu wyprowadzić z pomieszczenia w celu ochrony zdrowia pracowników, a także zmniejszenia zagrożenia przeciwpożarowego i umożliwienia w pełni efektywnej pracy maszynom.

Jak zbudowany jest wąż odciągowy?

Wąż odciągowy, to jednak nie pierwsza lepsza rura, którą podłącza się do systemu odciągu przemysłowego. Gdyby tak było, to jej wymiana konieczna by była praktycznie co chwilę. Dobry wąż odciągowy musi być przystosowany do swojej pracy i być odporny na różne uszkodzenia i nie tylko. Z tego powodu węże odciągowe wykonuje się z wysokiej jakości poliuretanu poliestrowego określanego też skrótem PUR.

Podstawą węża odciągowego z poliuretanu PUR jest jednak spirala ze sprężynowego drutu stalowego, który został pokryty warstwą miedzi. Na taką spiralę nakłada się właśnie poliuretan poliestrowy, który stanowi warstwę zewnętrzną. Spirala musi być ponadto uziemiona, by rozładowywać ładunki statyczne we wnętrzu, które mogłyby doprowadzić do zapalenia się odpadów wewnątrz węża.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz