Trójniki redukcyjne – o czym mowa w praktyce?

Dobrze zabezpieczony system wodociągowy to niezbędny element w domach jednorodzinnych, blokach lub dużych biurowcach. Przeważnie wykorzystuje się do niego nie tylko rury, ale także drobne elementy, które umożliwiają ich łączenie. Jednymi z nich są trójniki redukcyjne. Czym są i jakie mają zastosowanie?

Do czego służą trójniki redukcyjne?

Niewielkie przedmioty, które usprawniają działanie systemu wodociągowego to trójniki redukcyjne. Wchodzą w skład kształtek, które umożliwiają łączenie m.in. rur ocynkowanych. Podczas kładzenia instalacji, czy to wodociągowych, czy gazowych, konieczne czasem będzie stworzenie rozgałęzienia lub połączenie kilku przewodów.

Trójniki redukcyjne, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają połączenie trzech przewodów. Co więcej, ich redukcyjna funkcja odnosi się do łączenia ze sobą elementów o różnej średnicy. Dzięki temu znajdują swoje zastosowanie nie tylko w małych instalacjach domowych, ale także tych większych, na potrzeby dużych budynków.

Rury wzmacniane trójnikami

Trójniki mogą być stosowane nie tylko w instalacjach wodociągowych. Ich inną wersją są elementy, które wykorzystuje się przy rurach do odciągu trocin – ze względu na to nazywa się je trójnikami do odciągu. Czym jednak powinny się charakteryzować takie kształtki?

Jeśli mowa o przeznaczeniu do wodociągu, to niewątpliwie powinny być odporne na korozję. Wykonanie ze stali nierdzewnej niweluje również ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. W przypadku trójników redukcyjnych ma się do czynienia z tymi bezszwowymi. Służą przede wszystkim do zapewniania bezpieczeństwa, ponieważ charakteryzują się szczelnością. Ich dodatkową zaletą jest również łatwy montaż. Są również trwałe, a wspomniana wcześniej stal nierdzewna gwarantuje również odporność na wahania temperatur.

Trójniki redukcyjne to niewielki elementy, które są niezbędne w instalacjach rurociągowych. Najczęściej mają do czynienia z wodą, dlatego niezwykle istotna jest jakość ich wykonania.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz