Trening dla początkujących – czego potrzebujesz?

Bycie aktywnym jest podstawowym elementem dbania o swoje zdrowie i kondycję, jednak wiele osób po prostu nie jest w stanie znaleźć wystarczająco dużo czasu na regularne treningi i wizyty na siłowni. Na szczęście nie są to nasze jedyne możliwości związane ze sportem – ćwiczyć możemy nawet we własnym domu, a wystarczy już kilka minut dziennie by zacząć czerpać korzyści z naszej aktywności. Dla osób, dla których ostatnim kontaktem z ćwiczeniami były lekcje wychowania fizycznego w szkole, opracowanie własnego treningu może wydawać się skomplikowane, a same ćwiczenia monotonne i nudne – jednak wcale nie musi tak być! Czego więc tak naprawdę potrzebujesz, by zacząć trenować?

Motywacja to podstawa

Wiele osób zaczyna planowanie swoich treningów od oglądania w sieci materiałów o niesamowitych efektach wielomiesięcznych treningów lub od kupowania profesjonalnego sprzętu do treningu – nie jest to jednak najlepszy start. Nawet jeśli urządzimy sobie w domu swoją własną siłownię, bez motywacji szybko przestaniemy z niej korzystać. Jest to szczególnie duży problem wśród osób, które zaczynają ćwiczyć z chęci osiągnięcia konkretnych efektów – na przykład zrzucenia zbędnych kilogramów lub rozbudowania masy mięśniowej – takie rezultaty nie pojawiają się z dnia na dzień i jeśli już na samym początku nie nastawimy się na działanie długofalowe, szybko stracimy chęć do dalszego wysiłku. Dobrze więc od razu skupić się na rozwiązaniach, które zwiększają nasze szanse na sukces, czyli wybraniu dyscypliny i formy treningu, która nas interesuje i dobraniu intensywności ćwiczeń do naszych możliwości.

Wybierz rodzaj treningu

Nawet bez trenera i profesjonalnego sprzętu w dalszym ciągu mamy mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o wybór interesującej nas dyscypliny – od różnych serii ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu, przez jazdę na rowerze, bieganie czy nawet połączenie treningu ze spędzaniem czasu ze znajomymi, dzięki sportom zespołowym. W miarę możliwości możemy też urozmaicać nasze treningi, by nie stały się one monotonne – należy przy tym pamiętać również o zwiększaniu ich intensywności wraz z polepszaniem się naszej kondycji i osiąganiem coraz lepszych efektów. Jednak nawet jeśli zdecydujemy się na uprawianie sportu, który nie wymaga od nas dużych wydatków na przyrządy do ćwiczeń, musimy zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo – na przykład dobrze dopasowane buty do biegania to absolutna podstawa przed wyruszeniem w trasę. Warto z takimi zakupami zaczekać do sezonu wyprzedażowego, kiedy możemy liczyć na dużo niższe ceny lub wykorzystać świetne okazje jak kody rabatowe w 4F, które mogą znacznie ograniczyć wydatki.

Stwórz plan ćwiczeń

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, możesz śmiało założyć, że Twoja kondycja nie jest obecnie najlepsza. Właśnie dlatego na samym początku zdecyduj się na krótszy trening i mniej intensywny wysiłek – dzięki temu zaczniesz przyzwyczajać swoje mięśnie do nowej aktywności i ograniczysz zakwasy. Jeśli jednak chcesz budować kondycję, musisz regularnie podnosić poprzeczkę – po kilku miesiącach ćwiczeń wykonanie tego początkowego treningu nie sprawi Ci już żadnych trudności. Warto więc od razu ustalić sobie konkretny plan ćwiczeń i tego, jak chcemy je zmieniać z czasem – dzięki temu możemy łatwo oszacować czas, jaki potrzebujemy na wykonanie całej serii oraz częstotliwość powtórzeń.

Wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia zdrowszego trybu życia to chęć wprowadzania zmian, motywacja do podjęcia wysiłku i wytrwałość w dążeniu do swojego celu. Dzięki dobraniu odpowiedniej formy ćwiczeń i dopasowaniu ich poziomu trudności do swoich potrzeb bez trudu sprawisz, że codzienny trening stanie się przyjemnością.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz