Tanie i drogie odżywki do rzęs – czym się różnią?

Odżywka to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji rzęs. Jest do nabycia w każdej drogerii, a niekiedy nawet w markecie. Nie zapłacimy za nią więcej niż kilkanaście złotych. Jednak oprócz tanich odżywek pielęgnacyjnych, na rynku dostępne są też drogie odżywki o specjalnych właściwościach. Czym różnią się oba rodzaje kosmetyków?

Podstawowa pielęgnacja rzęs

Niekiedy nasze rzęsy wręcz proszą się o wzmocnienie. Gdy są w kiepskim stanie, warto zafundować im odżywkę. Osłabia je niedokładny demakijaż okolic oczu, pocieranie powiek podczas zmywania makijażu, używanie zbyt dużej ilości kosmetyków kolorowych czy nieumiejętnie użytkowanie zalotki. Rzęsy mogą wypadać i tracić zdrowy wygląd również, a może przede wszystkim, w wyniku prowadzenia ubogiej diety. Jeśli w naszym menu brakuje witamin i minerałów, pogorszeniu ulegnie wygląd skóry i jej przydatków – także rzęs czy brwi.

Aby poprawić wygląd rzęs, należy zmienić nawyki pielęgnacyjne, stosować mniej kosmetyków i postawić na urozmaiconą, bogatą w warzywa oraz owoce dietę. Na tym etapie rewitalizacji rzęs możemy wprowadzić odżywkę. Popularne odżywki zawierają substancje nawilżające i kondycjonujące, takie jak kwas hialuronowy, biotyna, keratyna i witaminy. Chronią ponadto włoski, powlekając je warstwą wzmacniającą, odżywiają je, zapobiegają łamaniu i wypadaniu. Odżywka nałożona na rzęsy przed makijażem pozwala dodatkowo rozczesać rzęsy, ułożyć je i sprawia, że tusz zdecydowanie lepiej się po nich rozprowadza i dłużej utrzymuje.

Droga czy tania odżywka – którą wybrać?

Tanie i łatwo dostępne odżywki drogeryjne pomogą nam wzmocnić rzęsy oraz ochronić je przed działaniem niekorzystnych czynników (np. nadmiernym słońcem, wiatrem czy syntetykami zawartymi w kosmetykach kolorowych). Prawdopodobnie już w trakcie regularnego stosowania takiej odżywki możemy spodziewać się widocznej poprawy ich wyglądu. Rzęsy będą mocniejsze, gęstsze i bardziej odporne na wypadanie. Najlepsza odżywka do rzęs nie musi być droga – wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Uelastycznienie i odnowa rzęs nie wymagają użycia specjalnych kosmetyków. Jednak jeżeli chcemy diametralnie zmienić wygląd rzęs – wydłużyć je, pogrubić i przyciemnić, musimy sięgnąć po odżywkę w formie serum.

Serum do rzęs zawiera więcej składników niż zwykła odżywka. Są one bardziej skoncentrowane i silniej działające. Jednym ze składników, które często występuje w serum jest bimatoprost – pochodna prostaglandyn, która wydłuża fazę wzrostu rzęs. Dzięki temu mogą urosnąć dłuższe i grubsze. Kurację tego typu serum stosuje się przez kilka tygodni codziennie, a następnie około dwa razy w tygodniu dla utrzymania efektu. Ten jednak nie jest długotrwały – żywotność rzęs wynosi kilka miesięcy. Po tym czasie poszczególne włoski wypadają, a na ich miejscu rosną nowe. Kurację trzeba więc powtórzyć, jeżeli pragniemy mieć nieustannie gęste i wyraziste rzęsy bez użycia tuszu.

Serum do rzęs jest zwykle o co najmniej kilkadziesiąt złotych droższe od zwyczajnej odżywki. Można je zakupić w buteleczce z cienkim pędzelkiem. W przeciwieństwie do typowej odżywki, serum nie nakładamy bowiem grzebykiem na rzęsy, ale rozprowadzamy na powiece u nasady rzęs, by mogło działać na mieszki włosowe.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz