Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie jest aktualnie najczęstszym sposobem rozwiązywania małżeństw w Polsce. Ma on miejsce wtedy, gdy jeden z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad związku małżeńskiego bądź winne są obie strony. Główną decyzję w tej sytuacji wydaje sąd. Przeczytaj poniższy artykuł, aby zapoznać się większą ilością informacji dotyczących rozwodu z orzekaniem o winie.

Czym jest wina?

W prawie rodzinnym pojęcie wina nie jest jasno sprecyzowane. Możemy jednak pokusić się o stwierdzenie, że wina jest odpowiedzialnością małżonką, za to, że pomiędzy stronami doszło do zerwania więzi. Głównym zadaniem stron spotykających się w sądzie jest udowodnienie swoich racji i przekonanie do kogo należy wina. Na podstawie tego zostanie wydany końcowy wyrok sądu.

Możliwe scenariusze rozwodu z orzeczeniem o winie

Sąd ocenia oraz decyduje o tym, która ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad związku. Możliwe są 3 warianty winy i są to:

Tak naprawdę od tego, który scenariusz zostanie ostatecznie wybrany, zależą dalsze kroki i postanowienia. Jeżeli sąd uzna, że obie strony mają swoje za uszami, może on zadecydować o obustronnej winie. Takie wyroki wbrew pozorom bardzo często się zdarzają.

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak zapewne łatwo się domyślić rozwód z orzeczeniem o winie ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chcemy zabezpieczyć swoją sytuację materialną — warto, jest zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Możliwość otrzymania alimentów lub chociażby podział należnego majątku będzie łatwiejsza do wyegzekwowania, jeżeli pójdziemy tą drogą. Do wad należy uwzględnić wydłużony proces sądowy oraz to, że wyrok ostateczny, wcale nie musi być sprawiedliwy dla obu stron. Sąd nie ma obowiązku zasądzenia alimentów, a wina nie koniecznie musi wpłynąć na wyrównany podział majątku.

Jak przygotować pozew o rozwód z orzeczeniem winy

Każdy, kto przymierza się do przygotowania pozwu o rozwód z orzeczeniem winy, musi być przygotowany na to, że jest to jeden z najtrudniejszych dokumentów rozwodowych do przygotowania. Jego przygotowanie wymaga od nas skrupulatności oraz posiadania odpowiednich dowodów. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie oraz zabezpieczenie materiału dowodowego, który przedstawimy w pozwie. Tak naprawdę im więcej dowodów tym lepiej. Możemy uwzględnić zdjęcia, wydruki, historie rozmów itd. Nie szukajcie w sieci ogólnego wzoru takiego pozwu, ponieważ każdy jest przygotowywany indywidualnie. Chcąc napisać pozew o rozwód — warto, jest skorzystać z indywidualnej pomocy prawnika. Wielu z nich ma ogromne doświadczenie w tego typu sprawach.

Kiedy sąd orzeka o winie małżonka lub małżonki?

Sąd ma za zadanie zadecydować, który z małżonków ponowi większą, a który mniejszą winę za rozpad małżeństwa. Wydanie odpowiedniej oceny wymaga w tym przypadku analizy wielu kroków i zagłębienie się w dotychczasowe poczynania, które miały miejsce w związku.

Rozwód z orzekaniem o winie – podsumowanie

Analizując jeszcze raz wszystkie powyższe informacje, można wyprowadzić stwierdzenie, że rozwód z orzekaniem o winie może być dla nas bardzo bezpieczną sytuacją, zwłaszcza gdy w grę wchodzi podział majątku oraz kwestie alimentów.  Jeżeli obie strony nie potrafią dojść między sobą do optymalnego rozwiązania, trzeba przystąpić do planu B, jakim jest właśnie pozew o rozwód z orzeczeniem winy. Kolejną wadą mogą być nieprzyjemne sytuacje w sądzie polegające na tzw. wzajemnym wyciąganiu brudów przed opinią publiczną.

 

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz