Firmy korzystające w swoich procesach produkcyjnych z materiału drzewnego, z natury generują bardzo duże ilości odpadów, przede wszystkim właśnie odpadów drzewnych. Mowa tu zarówno o firmach korzystających z drewna w produkcji – na przykład zakładach stolarskich, jak i o tych, które to drewno do dalszej obróbki produkują, czyli o tartakach. Co dalej dzieje się z odpadami drzewnymi? Czy są one utylizowane, czy może do czegoś wykorzystywane? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Masowa produkcja odpadów drzewnych
Tartaki na co dzień zajmują się obróbką surowego drewna, przygotowują z nich deski, drewniane płyty czy panele, które następnie przekazują innym firmom do dalszej produkcji. To one są również odpowiedzialne za wytwarzanie drewna opałowego. Właśnie w tartakach produkuje się najwięcej odpadów drzewnych. Co się z nimi później dzieje? Można je oczywiście wyrzucić, ale w obecnych czasach byłoby to jawne marnotrawstwo surowca. Lepiej więc wykorzystać je do innych celów.
Przeróbka materiałów tartych w Warszawie jest tematem bardzo popularnym, tak samo, jak i w wielu innych miastach Polski, szczególnie tych większych, choć i w małych miejscowościach temat wtórnego użycia odpadów tartacznych nie jest nieznany. Na terenie całego kraju funkcjonują firmy, które zajmują się zbiórką i transportem takich ścinek.
Do czego wykorzystywane są materiały tarte?
Tematy takie jak transport i skup odpadów tartacznych jest obecny w świadomości Polaków już od wielu lat. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim coraz szybciej rosnące zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju produkty drzewne. Polacy powoli dołączają do krajów, w których trendem wiodącym jest życie w filozofii eko. Prowadzi ich idea recyklingu i ponownego wykorzystywania wszystkiego, co tylko się da – dla dobra środowiska i z każdą chwilą malejących zasobów.
Dlatego też obecnie ścinki i zrębki drewniane są materiałem bardzo pożądanym. Trociny wykorzystywane są w branży zoologicznej do klatek dla zwierząt. Kawałki kory i miękkiego drewna robią furorę w przemyśle ogrodniczym jako podkład na grządki i skalniaki, również w formie ozdobnej. Jednym z najważniejszych i najcenniejszych – w obecnych czasach – materiałów są ścinki drewniane używane ostatecznie jako materiał opałowy.
Firmy na co dzień wytwarzające duże ilości drewnianych odpadów tartych z pewnością powinny zainteresować się tym, jak można wykorzystać generowane przez siebie śmieci biologiczne. Nie warto ich po prostu utylizować.