Projekty domów: jak wybrać właściwy?

Chyba każdy, kto postanowił zbudować własny dom, mierzy się z problemami przy wyborze właściwego projektu. Katalogi pełne są projektów domów w różnych stylach i rodzajach zabudowy, i oczywiście w różnych metrażach. Podpowiadamy, jak odnaleźć się wśród projektów i wybrać taki, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich domowników.

Projekty domów a plany zagospodarowania

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na możliwy kształt budynku, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Są w nim określone ogólne wytyczne dotyczące nowo powstających budynków, takie jak maksymalna wysokość. Jeżeli posiadamy działkę nieobjętą takim planem, konieczne jest zdobycie Warunków Zabudowy – należy wystąpić o nie w gminie. Na tej podstawie możemy wstępnie zawęzić poszukiwania projektów domów do zgodnych z tymi wytycznymi.

Jak przygotować się do przeglądania projektów domów?

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i strony internetowe, warto przedyskutować oczekiwania wszystkich członków rodziny. Każdy może mieć nieco inne priorytety, a dom w końcu ma być przestrzenią, w której wszystkim będzie się dobrze mieszkało. Poza obiektywnymi parametrami, takimi jak dobra wydajność energetyczna, warto więc zastanowić się, jak każdy wyobraża sobie przyszły dom. Na przykład komuś może bardzo zależeć na poddaszu, a ktoś inny może marzy o balkonie? Warto też ustalić, w jakim mniej więcej stylu chcielibyśmy wznieść budynek. Nie ma tu lepszego czy gorszego wyboru – są za to takie, które będą odpowiadać naszym gustom, lub nie. Dobrym pomysłem może być ustalenie kilku wariantów i ewentualnie ustalenie ich w kolejności od najbardziej pożądanego do takiego, który będzie ewentualnym kompromisem oczekiwań z budżetem.

Przeglądamy projekty domów

Po ustaleniu podstawowych oczekiwań możemy przystąpić do oglądania konkretnych propozycji. Na tym etapie warto dokonać wstępnej selekcji – to może być dość dużo projektów domów, i na tej podstawie dalej wybierać. Często sprawdza się wybór drogą eliminacji – jest on czasochłonny, ale daje największą szansę wyboru projektu, który zadowoli wszystkich. Na początek warto więc pozostawić domy o najlepszej wydajności energetycznej – ten obiektywny parametr pozwoli odrzucić projekty domów bardziej kosztownych w utrzymaniu. Jeżeli chodzi o koszty, to oczywiście dbanie o koszty budowy jest ważne, ale czasami opłaca się zbudować dom z droższych materiałów, jeżeli ma on być tańszy w eksploatacji lub po prostu – naprawdę nam się podoba.

Projekty domów: parametry, które warto wziąć pod uwagę

Dla osób, które nie są zdecydowane, które rozwiązanie jest najlepsze, lub nie mają ściśle określonych preferencji przedstawiamy kilka czynników wpływających na funkcjonalność lub koszt budowy domu. Są to też parametry według których można filtrować wyniki wyszukiwania projektów domów na stronach takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/:

  • ilość kondygnacji – wiele osób nie wyobraża sobie domu bez poddasza lub piętra. Warto jednak wiedzieć, że parterowe domy są tańsze w budowie, za to wymagają dużej działki;

  • metraż – najpopularniejsze domy mieszczą się w przedziale od 100 do 150 metrów kwadratowych. Nawet mniejszy dom może być jednak fantastycznym miejscem do mieszkania, o ile jest dobrze rozplanowany i przewidziano np. dodatkowe miejsce w garażu, które służy jako składzik;

  • garaż – jedno lub dwustanowiskowy. Nawet jeżeli mamy jeden samochód, warto zastanowić się, czy przeprowadzka nie wymusi zakupu drugiego – wtedy dwustanowiskowy garaż może być koniecznością

Poza tym warto zastanowić się nad technologią, w jakiej chcielibyśmy mieć dom. Najpopularniejsze są drewniane lub murowane, ale są dostępne także inne materiały – warto zapoznać się z cechami tych technologii.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz