Profilaktyka raka jąder

Rak jądra nie należy do tych rodzajów nowotworów, które występują powszechnie. Niemniej jednak ostatnimi czasy można zauważyć tendencję zwyżkową. Nowotwór jądra najczęściej dotyka mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Choć oczywiście mogą wystąpić wyjątki od tej reguły. Niemniej jednak wczesne wykrycie niepokojących zmian na jądrze, daje szanse na skuteczne wyleczenie tej choroby, a także powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Rak jądra – charakterystyka choroby

Czym właściwie jest nowotwór jądra? Jak można scharakteryzować tę chorobę? Przede wszystkim choroba ta występuje w postaci guza, który zlokalizowany jest w jądrze lub najądrzu. Warto podkreślić że nowotwory jądra możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy. Są to na nasieniaki i nienasieniaki. Czym różnią się te dwa rodzaje guza jądra? Przede wszystkim nasieniaki występują u mężczyzn w wieku od 24 do 45 lat. Natomiast nienasieniaki występują u osób znacznie młodszych, a więc w wieku od 15 do około 30 lat.

Profilaktyka raka jąder

Czynnikami, które mogą znacznie wpłynąć na ryzyko pojawienia się raka jądra, jest choćby tzw. wnęrostwo. To nic innego jak niezstąpienie jądra do moszny. Takie schorzenie występuje zazwyczaj u małych chłopców, dlatego szybka szybka reakcja lekarzy i podjęcie odpowiedniego leczenia, może zmianę szybko wyleczyć. Oczywiście ryzyko wystąpienia raka jądra znacznie wzrasta u osób, które chorowały już na to schorzenie wcześniej.

Przede wszystkim w celu szybkiego wykrycia raka jądra, powinno się przeprowadzić kilka podstawowych badań. W pierwszej kolejność warto, aby każdy mężczyzna samodzielnie i regularnie przeprowadzał u siebie badanie palpacyjne. W tym celu wystarczy często badać dotykiem swoje jądra, co pozwoli szybko wykryć niepokojące zmiany. W dalszej kolejności przeprowadza się badania USG, także tomografię komputerową jamy brzusznej

Objawy nowotworu jądra

Warto również zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na wystąpienie choroby nowotworowej jądra. Charakterystycznymi obawiamy związanymi z tą chorobą, są oczywiście różnego rodzaju stwardnienia w jądrze, a także obrzęk czy też powiększenie jednego z jąder. Warto również zwrócić uwagę na twardość jądra, a także na jego powierzchnię – czy nie jest zbyt gładka, albo również zbyt chropowata. Rak jądra wywołuje również uczucie znacznego dyskomfortu w podbrzuszu. Jądra, które dotknięte są nowotworem, będą również bardzo bolesne w trakcie dotykania.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz