Pręty walcowane kwadratowe – sprawdź, gdzie mają zastosowanie?

Stal jak wiadomo jest materiałem powszechnym w wielu przemysłach. Jest to materiał bardzo uniwersalny i łatwy w obróbce. Nie bez powodu najróżniejsze firmy z branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, budowlanej czy nawet lotniczej w dużej mierze wykorzystują stal w różnych odmianach. Jest to materiał wytrzymały i łatwo dostępny. Pręty walcowane również wykorzystuje się w wielu firmach. Dużą ich zaletą jest elastyczność. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie cecha ta jest wymagana. Ułatwia znacznie obróbkę. Warto jednak zastanowić się też na temat tego, w jaki sposób pręty takie są produkowane.

Elastyczność prętów – Obróbka metodą walcowania na ciepło i na zimno

Elastyczność, jaką posiadają pręty walcowane kwadratowe jest cechą pożądaną przez wiele firm opierających się na stali. Stal sama w sobie jednak nie jest na tyle elastyczna. Dlatego właśnie pręty są poddawane metodzie walcowania. Jest to sposób obróbki, który przeprowadza się na ciepło, lub też na zimno. Procesy te są niemalże podobne do siebie. W metodzie cieplnej wykorzystuje się do obróbki temperaturę około 550 stopni Celsjusza. Metoda na zimno oznacza to, że materiał jest obrabiany dopiero po jego schłodzeniu. Obydwie te metody mają jednak jeden cel, a konkretnie zniszczenie nanostruktury produktu, co w efekcie pozwala na uzyskanie przez pręt walcowany znacznie większej elastyczności.

Proces walcowania może wpływać na wytrzymałość materiału

Walcowanie nadaje znacznie większą elastyczność w przypadku prętów, jednakże często mówi się o tym, że proces ten negatywnie wpływa na wytrzymałość. Jest to aspekt, z którym przedsiębiorca musi się liczyć zamawiając pręty walcowane. Najczęściej jednak pręty takie wykorzystywane są tam, gdzie wytrzymałość nie gra aż takiej roli. To, że proces walcowania może wpływać na wytrzymałość produktu, nie oznacza też, że pręt będzie od razu łamliwy. Dużą rolę odgrywa tutaj jakość i gatunek wykorzystywanej stali.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz