Pompa ciepła – czym kierować się przy jej wyborze?

Wybór pompy ciepła nie należy do łatwych zadań. Uwzględnić należy wiele parametrów, które pozwolą dopasować urządzenie do potrzeb naszego domu. Czym więc kierować się przy kupnie? Odpowiedź znaleźć można w tekście poniżej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia urządzenia. Pompy ciepła mogą być używane do różnych celów. Ich zadaniem może być zarówno ogrzanie domu, jak i przygotowanie bieżącej wody. Przy wyborze odpowiedniego modelu duże znaczenie ma więc do czego będzie on wykorzystywany. Drugim znaczącym parametrem jest określenie źródła czerpania energii. Pompy mogą ją pobierać z gruntu lub powietrza. Częściej wykorzystywana jest ta druga opcja ze względu na to, że korzystanie z energii gruntu wymaga wykonania specjalnych wykopów.

Na rynku dostępne są pompy typu monoblok oraz split. Pierwsze z nich odznaczają się tym, że wszystkie elementy pompy znajdują się w jednej obudowie. Tego rodzaju urządzenia cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość montażu. Pompa ciepła split jest dwuczęściowa. Jej montaż jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem niż w przypadku typu monoblok. Co ważne – osoba montująca musi posiadać uprawnienia w zakresie f-gazów, ponieważ instalacja wymaga napełnienia urządzenia czynnikiem oraz jego uszczelnienia.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Zwrócić uwagę należy także na współczynnik COP. Oznacza on wydajność pompy, a konkretnie stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora lub elektronicznym komponentów. Przy wyborze warto przyjrzeć się dwóm konkretnym parametrom – wartości A, czyli temperaturze powietrza zewnętrznego oraz wartości W, czyli temperaturze zasilania. Jednym z modeli, który może spełnić oczekiwania jest pompa Danfoss.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej pompy ciepła warto zwrócić uwagę na to co producent oferuje w standardzie. Nie zawsze warto kierować się niską ceną. Może ona wynikać z faktu, że pompa nie jest wyposażona w szereg komponentów, które będziemy musieli dokupić sami. Dobrze jest postawić na pompę, która jest już gotowa do montażu. W tym zadaniu pomóc nam może serwis zajmujący się naprawą pomp hydraulicznych.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz