Podpisałeś niekorzystną dla siebie umowę? Sprawdź, co możesz zrobić

Umowę zawsze należy przeczytać przed jej sygnowaniem. Jednak czasami nawet zapoznanie się z jej zapisani nie chroni przed niekorzystnymi skutkami jej zawarcia. Jeżeli podpisałeś niekorzystną umowę, sprawdź, co możesz zrobić.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość i poza siedzibą firmy

Od wielu niekorzystnych umów można odstąpić. Wtedy umowa traktowana jest jako niezawarta i dochodzi do oddania pobranych środków, zakupów.

Osoby, które dokonały zakupu w sklepie internetowym, mają możliwość odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny w terminie 14 dni od momentu otrzymania paczki. Zatem wtedy, gdy okazuje się, że produkt nie odpowiada naszym oczekiwaniom, możemy zwrócić go do sprzedającego.

Te same przepisy mają zastosowanie wtedy, gdy dochodzi do zawarcia umowy poza siedzibą przedsiębiorcy, na przykład podczas pokazu produktów. Wtedy także można odstąpić od niekorzystnej umowy, na przykład zakupu wyposażenia kuchennego czy pościeli. Trzeba wtedy napisać odpowiednie pismo i odesłać je wraz z produktami.

Odstąpienie od umowy pożyczki i kredytu

Nie każdy wie, że można także odstąpić od umowy pożyczki i kredytu. Zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim, konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy od momentu jej podpisania.

Odstąpienie od umowy pożyczki i kredytu jest możliwe zarówno w przypadku ofert bankowych, jak i pozabankowych. Nie trzeba wtedy podawać powodu swojej decyzji i nie ponosi się z tego tytułu także dodatkowych kosztów. Aby odstąpić od pożyczki albo kredytu, należy wypełnić odpowiednie oświadczenie – wypowiedzenie, a także zwrócić środki.

Umowy zawierające zapisy niezgodne z przepisami – klauzule abuzywne

Szczególną sytuacją są niekorzystne umowy, które zawierają tak zwane klauzule abuzywne. Jako że nie są one zgodne z przepisami prawa obowiązującego w Polsce, nie obowiązują, stąd też osoba sygnująca umowę nie może być pociągnięta do odpowiedzialności z ich tytułu.

Z umowami z klauzulami abuzywnymi można mieć do czynienia w różnych sytuacjach, między innymi w przypadku kredytów mieszkaniowych czy też umów o wynajem nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy? Skonsultuj się z prawnikiem

Sprawy dotyczące niekorzystnych umów i umów z niedozwolonymi zapisami wymagają konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie – prawnikiem. Może on wtedy dokładnie przeanalizować umowę punkt po punkcie i wskazać na sporne zapisy.

Osobom chcącym udać się do punktu jak kancelaria prawna Radom zapewnia szybką pomoc radców prawnych i adwokatów posiadających dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie opiniowania umów. Adresy kancelarii dostępne są online.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz