Pierwsze biuro: kupić, czy wynająć? Co się bardziej opłaca?

W działalności każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, że musi on zastanowić się, czy kupić biuro dla swojej firmy, czy może korzystniej będzie mu je wynająć. Wynajęcie lokalu co miesiąc będzie generować spore koszty, jednak zakup nierzadko w ogóle nie wchodzi w grę. Podczas analizy opłacalności pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, w tym przede wszystkim obroty firmy i perspektywy rozwoju. Dzisiaj jednak postaramy się pokazać Ci, że najem biura opłaca się bardziej niż jego zakup.

Biuro w dobrej lokalizacji kosztuje

Choć aspekty takie jak metraż, cena czy standard są ważne, to myśląc o miejscu na pierwsze biuro, w pierwszej kolejności zwykle rozważa się kwestię lokalizacji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby prowadzić działalność w lokalu znajdującym się w pobliżu głównych ulic miasta, przez które każdego dnia przewija się mnóstwo jego mieszkańców, w tym potencjalnych klientów. I w tym momencie zaczynają pojawiać się schody.

Nie dość, że biura w dobrych lokalizacjach rzadko są wystawiane na sprzedaż, to jeśli już do niej trafiają, ich ceny są bardzo wysokie. Dlatego właśnie warto rozważyć wynajem. To dobra opcja również wtedy, gdy budżet jest na tyle ograniczony, że nie można sobie pozwolić na najem lokalu w centrum miasta, ale już na jego obrzeżach tak. Po upłynięciu terminu umowy najmu będzie można się przenieść w bardziej dogodną lokalizację. Ponadto na obrzeżach miast łatwiej znaleźć hale produkcyjne i magazynowe, które są niezbędne do prowadzenia firmy w branży produkcyjnej.

Szukasz hali na wynajem? Sprawdź ofertę: https://www.ipdevelopment.pl/hale-przemyslowe-wynajem/.

Za przygotowanie biura trzeba zapłacić

Decydując się na zakup lokalu pod biuro, należy się liczyć z tym, że może być ono kompletnie niedostosowane do działań, jakie będą miały być w nim prowadzone. Taka sytuacja rzadko ma miejsce w przypadku nowoczesnych biur przygotowywanych stricte pod wynajem dla przedsiębiorców (sprawdź tutaj). Wtedy na ogół wystarczy jedynie wstawić meble oraz sprzęt komputerowy i można siadać do pracy. Nie trzeba ponosić kosztów aranżacji ani tym bardziej generalnego remontu.

Nawet jeśli pojawi się konieczność wydzielenia pomieszczeń, to nie wymaga to dużych prac czy nakładów finansowych. Sprawdzą się tutaj choćby szklane ściany, nie ma konieczności tworzenia trwałych konstrukcji, więc zmiany można wprowadzić stosunkowo szybko.

Udogodnienia z tytułu najmu

Budynki, w których znajdują się biura na wynajem, zazwyczaj są dostosowywane do potrzeb przedsiębiorców o wygórowanych oczekiwaniach. Na parterze znajduje się recepcja, która dba o to, by do środka wchodzili jedynie umówieni klienci. Dodatkowo jest też ochrona, monitorująca działania w środku i na zewnątrz obiektu. To duży plus, ponieważ koszty usług tego typu są z góry określone i nie trzeba organizować sobie tego wszystkiego na własną rękę.

Warto też mieć na uwadze, że nowoczesne obiekty z ochroną i recepcją chcąc nie chcąc w jakimś stopniu wpływają na postrzeganie firmy przez klientów. Dotyczy to głównie działalności obsługujących klientów biznesowych.

Atrakcyjne oferty biur na wynajem znajdziesz pod tym adresem: https://www.ipdevelopment.pl.

Koszty najmu biura

Przedsiębiorcy stawiający dopiero pierwsze kroki w biznesie, którzy zaczęli z przytupem, ale obawiają się tego, co będzie dalej, najbardziej obawiają się wysokich kosztów z tytułu najmu biura. Bez problemu jednak można znaleźć oferty lokali zarówno w bardzo wysokich, jak i bardziej osiągalnych cenach. Zawsze też można spróbować negocjować koszty w szczególności, gdy ma się do tego solidne podstawy, np. decydując się na umowę długoterminową. W ten sposób można sporo zaoszczędzić.

Szukając idealnej oferty najmu biura, trzeba zachować szczególną czujność. Identycznie jak w przypadku wynajmu mieszkań, w podaną cenę może wliczać się jedynie czynsz, a do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć rachunki za media czy usługi firmy sprzątającej i ochroniarskiej. Warto dopytać o szczegóły, by nie było w tej kwestii żadnych wątpliwości.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz