Opieka nad starszą osobą, co warto mieć w domu?

Opiekowanie się starszymi rodzicami to często bardzo duże wyzwanie zarówno finansowe, jak również psychiczne i logistyczne. Bardzo dużą rolę trzeba zwrócić na to, co posiadać w domu, aby opieka była nie tylko bezpieczna, ale również jak najmniej problemowa.

Gdy jesteśmy mali to rodzice się nami opiekują, dbają o nasze bezpieczeństwo, zdrowie, edukację oraz rozwój. W miarę upływu życia starzeją się i po pewnym czasie role się odwracają. To my musimy dbać o naszych rodziców i pomagać im w codziennym egzystowaniu, gdy borykają się np. problemami finansowymi czy problemami zdrowotnymi. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Choć w Polsce z powodzeniem funkcjonują domy seniora to wciąż bardzo popularny jest model, gdy dziadkowie mieszkają razem z dziećmi bądź w bardzo bliskim ich sąsiedztwie. Opieka nad osobami starszymi, które są jeszcze na tyle sprawne, aby móc w miarę możliwości o siebie jest nieporównywalnie łatwiejsza niż sytuacja, w której mamy do czynienia z osobą poważnie chorą, leżącą lub niepełnosprawną. Więcej na stronie https://www.ortmed.pl/

Doskonale zaopatrzona apteczka

To zdecydowanie podstawa, o której warto pamiętać. Nie ma seniora, który nie przyjmowałby nawet mniejszej ilości leków, często nawet specjalistycznych. Warto więc zdecydowanie posiadać w domu apteczkę, która będzie wyposażona zarówno w regularnie przyjmowane laki, jak również w rzeczy, które można wykorzystać w nagłych przypadkach. Chodzi tu np. o środki opatrunkowe.

Zobacz także: https://iksmag.pl/czy-warto-wypozyczac-sprzet-medyczny/

Odpowiedni sprzęt medyczny i rehabilitacyjny

To druga, ale również ważna kwestia. W zależności, jaki jest stan zdrowia seniora lub seniorów warto mieć w domu chociażby podstawowy sprzęt, który pozwala na ich normalne funkcjonowanie. Może tu chodzić chociażby o inhalatory, które bardzo pomagają w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, ale również ciśnieniomierz, glukometry, kule ortopedyczne czy wózek inwalidzki. Z pomocą przychodzi tu sklep medyczny Warszawa, gdzie można bez problemu kupić oraz na atrakcyjnych warunkach wypożyczyć sprzęt medyczny czy sprzęt rehabilitacyjny.

Odpowiednio przystosowane pomieszczenia

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby pokoje, w których przebywają starsze osoby były do tego przystosowane. Należy więc ustawić meble w ten sposób, aby pokój nie był zagracony, aby móc spokojnie przejść np. z wykorzystaniem popularnego chodzika. Powinniśmy zrezygnować z mebli, które są wywrotne oraz które mają ostre kanty.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter