Oleje przekładniowe – co warto o nich wiedzieć?

oleje przekladniowe

Oleje przekładniowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy skrzyni biegów, zarówno manualnej, jak i automatycznej. Są to specjalistyczne płyny, które zapewniają ochronę mechanizmów przekładni, minimalizują tarcie oraz gwarantują prawidłowe działanie skrzyni biegów, niezależnie od warunków jazdy. Prawidłowy wybór i regularna wymiana oleju przekładniowego mogą znacznie przyczynić się do długowieczności i poprawnej pracy skrzyni biegów.

Jakie zadania spełniają oleje przekładniowe?

Oleje przekładniowe spełniają wiele istotnych funkcji, które przekładają się na wydajność i żywotność skrzyni biegów. Przede wszystkim, chronią one mechanizmy skrzyni biegów przed nadmiernym tarcie, które mogłoby prowadzić do szybkiego zużycia elementów przekładni.

Podobnie jak oleje silnikowe, oleje przekładniowe zapewniają smarowanie mechanizmów, co pozwala na płynne i precyzyjne przełączanie biegów. W skrzyniach automatycznych, olej przekładniowy pełni również rolę hydrauliczną, umożliwiającą prawidłowe działanie układu sterowania. Oleje przekładniowe chronią również skrzynię biegów przed korozją, a także pomagają utrzymać ją w czystości, odprowadzając zanieczyszczenia do filtra oleju.

Czym cechują się najlepszej jakości oleje przekładniowe?

Najlepszej jakości oleje przekładniowe charakteryzują się szeregiem cech, które wpływają na ich efektywność. Przede wszystkim, cechują się one wysoką odpornością na wysokie temperatury, co pozwala im na utrzymanie właściwości smarujących nawet w ekstremalnych warunkach. Tylko najlepszy oleje silnikowe sklep jest w stanie dostarczyć produkty o wyjątkowych właściwościach, które spełnią wszystkie potrzeby. Dobre oleje przekładniowe powinny charakteryzować się również stabilnością termiczną i oksydacyjną, co przekłada się na ich żywotność. Oznacza to, że są one odporne na procesy starzenia, które mogłyby negatywnie wpływać na ich właściwości.

Kolejną ważną cechą olejów przekładniowych jest ich lepkość. Lepkość oleju wpływa na jego zdolność do tworzenia filmu olejowego, który zapewnia ochronę przed tarcie. Najlepsze oleje przekładniowe charakteryzują się odpowiednią lepkością w różnych temperaturach, co pozwala na efektywne smarowanie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz