Obowiązkowe ubezpieczenie OC – czy warto wybierać najtańsze opcje?

Rynek aż roi się od porównywarek i kalkulatorów obliczających składki OC dla różnych pojazdów. Najbardziej pożądane są zazwyczaj te najtańsze. Kierowcy chcą maksymalnie oszczędzić, dlatego wolą nie wybierać droższych rozwiązań. Czy takie podejście ma sens? Co warto uwzględnić, biorąc pod uwagę polisę OC?

Kiedy najtańsza opcja jest najlepsza?

Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane osobom, które posiadają wiekowe auta. Ich przewidywany czas życia nie jest długi, więc decydowanie się na drogie polisy nie ma większego sensu. Poza tym nawet w razie szkody lub wypadku ubezpieczyciel nie będzie proponował zbyt wysokich stawek. Dostęp do podzespołów starszych aut jest naprawdę ogromny. Niejednokrotnie łatwiej jest dokonać likwidacji szkody samemu, a w skrajnych wypadkach zezłomować pojazd.

Czytaj także: https://www.motoija.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-od-sprzedawcy-jak-to-wyglada-w-praktyce/

Czym charakteryzują się najtańsze polisy?

Szczególnie firmy o niewiele mówiących nazwach są zdecydowane na oferowanie najtańszych rozwiązań. Ma to oczywiście zalety podczas opłacania składki, jednak wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Są one nad wyraz widoczne podczas próby kontaktu z ubezpieczycielem i likwidacji szkody. Często biuro obsługi klienta nie funkcjonuje najlepiej lub nie ma go w ogóle. Takie podmioty również nie mają zbyt dobrej pozycji na rynku i pojawiają się na nim szybko i w podobnym tempie znikają. Utrudnia to oczywiście porozumienie się w nagłej potrzebie.

Zalety droższych rozwiązań

Chociaż jednorazowo należy na takie polisy wyłożyć więcej pieniędzy, ubezpieczyciel rekompensuje to licznymi korzyściami. Przede wszystkim komunikacja z nim przebiega sprawnie bez względu na formę kontaktu. Ma to znaczenie dla tych, którzy preferują kontakt bezpośredni lub telefoniczny. Jest to jednak tylko jedna z podstawowych zalet.

Kolejna to forma likwidacji szkody. Droższe polisy zazwyczaj charakteryzują się dużą łatwością w sposobie uzyskiwania odszkodowań. W niektórych przypadkach wystarczą jedynie zdjęcia wykonanego pojazdu z widocznymi tablicami rejestracyjnymi i powstałymi uszkodzeniami. Zdarza się, że szkoda likwidowana jest po wykonaniu telefonu bez żadnego sprawdzania ze strony ubezpieczyciela. Tańsze opcje nie oferują takich korzyści.

Polisy z wyższej półki z pewnością będą chętniej wybierane przez posiadaczy droższych aut. Zdecydują się pewnie także na dodatkowe ubezpieczenie AC. Gwarantuje to nie tylko sprawność kontaktu, ale również szybkie doprowadzenie auta do stanu używalności bez straty czasu na załatwianiu formalności. Za taką obsługę trzeba jednak odpowiednio zapłacić.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz