Objawy cukrzycy typu 2- co powinno nas zaniepokoić?

Cukrzyca jest chorobą, która potrafi przez długie lata rozwijać się, nie dając początkowo specyficznych objawów. Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych . W tym artykule postaramy się przybliżyć ci objawy, jakimi charakteryzuje się cukrzyca typu 2, na którą choruje zdecydowana większość osób które zmagają się z cukrzycą. Jeśli szybko rozpoznamy objawy i podejmiemy odpowiednie badania diagnostyczne, to jest szansa, że rozpoczniemy leczenie na jeszcze wczesnym stadium choroby.

Objawy cukrzycy typu 2

Jakie są więc objawy cukrzycy typu 2? Przede wszystkim warto podkreślić, że pierwsze objawy zachorowania na cukrzycę możemy stwierdzić podczas odpowiedniego badania krwi. W tym wypadku powinno nas zaniepokoić to, że mamy zbyt duże stężenie glukozy we krwi. Niemniej jednak stan ten wykrywamy dopiero wówczas, kiedy już udamy się do lekarza. Wtedy podejmowane są odpowiednie badania diagnostyczne.

Natomiast pierwsze objawy, które możemy zaobserwować samodzielnie, to przede wszystkim wzmożone pragnienie, a także uczucie znacznej suchości w ustach. Oczywiście nie mówimy tutaj o zwykłym pragnieniu, kiedy po prostu chce nam się pić w upalny dzień, tylko o takiej sytuacji, kiedy potrzebujemy pić dużo wody o każdej porze dnia, w zasadzie bez żadnej konkretnej przyczyny. Osoby, które chorują na cukrzycę typu 2 narzekają również na chroniczne zmęczenie, a także nadmierną senność.

Bardzo charakterystycznym zjawiskiem jest w tym przypadku tzw. posiłkowa hiperglikemia. To stan, kiedy odczuwamy znaczne zmęczenie po zjedzeniu posiłku. Dzieje się tak dlatego, że wówczas organizm otrzymuje znaczną dawkę węglowodanów i potrzebuję czasu, a także odpowiedniego wysiłku, aby wyrównać ilość insuliny w organizmie. Cukrzycy może również towarzyszyć znaczny spadek masy ciała, a także konkretne problemy skórne i bardzo częste infekcje. Wówczas mamy do czynienia z bardzo częstymi infekcjami wirusowymi, czy też grzybiczymi.

Powikłania nieleczonej cukrzycy

Co grozi nam, jeśli nie rozpoznamy objawów cukrzycy i nie podejmiemy się odpowiedniego leczenia? Przede wszystkim długo rozwijająca się cukrzyca w naszym organizmie, może doprowadzić do konkretnych i bardzo niebezpiecznych powikłań. Wynikają one wprost z długo utrzymującego się wysokiego poziomu glukozy we krwi. To tzw. hiperglikemia, która w znacznym stopniu negatywnie oddziałuje przede wszystkim na stan naszych naczyń krwionośnych. Co za tym idzie, może przyczynić się do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Osoba chora na cukrzycę może mieć również do czynienia ze znacznym pogorszeniem widzenia.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz