O czym należy pamiętać, montując wkłady kominowe?

Wkłady kominowe to elementy, które montuje się w kominie murowanym. Na rynku dostępne są wkłady ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, a także wkłady żaroodporne, dostosowane do pieców opalanych paliwem stałym. Montaż wkładu powinny poprzedzić dokładne pomiary i dobór odpowiedniego kształtu – do wyboru są wkłady owalne, okrągłe i prostokątne. Oprócz samego wkładu w zestawie montażowym znajdują się także inne elementy.

Jaki wkład kominowy wybrać?

Zmiana pieca CO zwykle wiąże się z koniecznością dostosowania układu kominowego do nowych wymogów. Kluczową kwestią jest efektywne usuwanie spalin i dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza. Wart podkreślenia jest fakt, że spaliny emitowane przez nowoczesne piece grzewcze mają bardzo niską temperaturę, ponieważ zachodzą procesy ich schładzania poprzez odzysk ciepła. W efekcie wychłodzenia spaliny przekraczają punkt rosy i ulegają skropleniu. Wówczas powstaje kondensat, a zawarte w nim agresywne substancje chemiczne działają w sposób destrukcyjny na ściany komina. W sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl dostępne są wkłady ze stali kwasoodpornej, które można stosować przy kotłach gazowych i olejowych oraz wkłady żaroodporne zalecane do pieców na paliwo stałe. Warto wspomnieć także o kominach dwuściennych, w których umieszcza się materiał izolacyjny zapobiegający zbytniemu wychłodzeniu spalin.

Budowa wkładu kominowego

Wkłady kominowe składają się z połączonych ze sobą kształtek, które mają zapewniać optymalny przepływ spalin i szczelność układu. Każdy wkład kominowy zakończony jest odpływem kondensatu i skraplaczem zbierającym spływającą ciecz. Nad nimi znajduje się wczystka, która służy do usuwania sadzy i udrażniania instalacji. Powyżej montuje się prosty odcinek przewodu zakończony trójnogiem, do którego poprowadzony jest czopuch, czyli rura łącząca wkład kominowy z piecem. Wkład ponad kominem wykańcza się daszkiem.

Montaż wkładu kominowego

W trakcie wznoszenia nowych kominów wkład jest układany w przestrzeni pomiędzy pustakami wraz z systemem odprowadzania skroplin. Przy pracach termomodernizacyjnych wkłady kominowe z kwasówki zwykle montuje się od góry, spuszczając w dół poszczególne elementy i łącząc je ze sobą. Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie oczyścić przewód kominowy i sprawdzić jego drożność. Ustalić także należy kształt wkładu oraz jego wysokość, średnicę i grubość ścian. Przy montażu wkładu wykonuje się otwór, w którym montuje się wczystkę połączoną ze zbiornikiem kondensatu, przy czym należy odpowiednio dobrać wielkość otworu montażowego.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz