Nietolerancja laktozy – przyczyny i diagnoza

Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, to jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych i dotyczy aż 40% populacji. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych i jest często mylona z alergią.

Nietolerancja laktozy – objawy

Brak tolerancji cukru mlecznego opiera się na braku lub niedoborach laktazy, czyli enzymu, który w zdrowym organizmie rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę. Organizm, w którym brakuje laktazy, nie może poprawnie rozłożyć laktozy, przez co fermentuje ona w jelicie grubym – więcej na temat funkcjonowania naszego ukłądu pokarmowego znajdziesz tutaj. Skutkiem tego procesu jest powstawanie kwasów i gazów, które prowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak:

-bóle brzucha

-biegunki

-wzdęcia

-uczucie napięcia

-poczucie pełnego brzucha

-częste głośne „przelewanie się” w brzuchu

Nietolerancja laktozy – przyczyny

Niedobór laktazy może być wrodzony lub nabyty w ciągu życia. Wrodzona nietolerancja laktozy jest zjawiskiem genetycznym. „Najczęściej opiera się ona na pogłębiającym się niedoborze laktazy, której aktywność zmniejsza się z biegiem życia. Może jednak również występować forma alakatazji wrodzonej, gdzie organizm wcale nie wytwarza laktazy, przez co problemy z przyswajaniem laktozy widać już u niemowląt” – źródło: https://zdrowiewformie.pl

Nietolerancję laktozy można również nabyć w wyniku różnych chorób. Występuje ona często przy chorobach jelit, zakażeniach pasożytniczych, celiakii czy innych chorobach żołądkowych.

Co ciekawe na problemy z tolerancją laktozy wpływa również długotrwałe stosowanie diety bezmlecznej.

Nietolerancja laktozy a alergia na mleko

Alergia na mleko oraz nietolerancja laktozy mają podobne objawy, chociaż inne źródła. Nietolerancja laktozy opiera się na braku enzymu służącej jej rozkładaniu. Alergia natomiast oscyluje wokół nadwrażliwości organizmu na alergen, w tym przypadku na białko mleka krowiego. Ponieważ objawy oby problemów są podobne, przy czym reakcje alergiczne mogą występować z większym opóźnieniem, najlepszym sposobem na diagnozę są testy alergiczne oraz testy diagnozujące nietolerancję laktozy. Rozróżnienie to jest istotne przy podejmowaniu leczenia.

Nietolerancja laktozy – leczenie

Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, dzięki któremu organizm tworzyłby enzym laktazy. W przypadku nietolerancji nabytej poprzez inną chorobę objawy zazwyczaj ustępują wraz z wyleczeniem jej. Dla osób o zmniejszonej tolerancji laktozy zaleca się spożywanie enzymu laktazy w tabletkach, który niestety u osób z alergią na białko krowie oraz z alaktazją się nie sprawdzi. W innych przypadkach jedyną możliwością leczenia jest eliminacja produktów mlecznych z diety.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz