Nawozy do trawy – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Każdy z nas chciałby, żeby przydomowy trawnik prezentował się perfekcyjnie. Aby tak było należy dostarczyć mu szeregu niezbędnych substancji odżywczych. W takiej sytuacji kluczowy jest dobór odpowiedniego rodzaju nawozu. Czym kierować się przy jego wyborze? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Nawozy do trawy – jakie wybrać?

Cechą dobrze odżywionego trawnika jest ciemnozielony kolor i odporność na choroby, przesuszenie i zimno. Jeżeli będziemy odpowiednio dobrze dbać o jego pielęgnację, zapobiegniemy rozwojowi chwastów i mchu. Najbardziej praktyczną w stosowaniu formą nawozów są te w granulkach lub w płynie. Nawozy do rozpylania są trudne w stosowaniu, gdyż wymagają skorzystania ze specjalistycznego sprzętu.

Nawozy do trawy występują pod różnymi postaciami. Mogą być one organiczne lub mineralne. Istnieje także podział uzależniony od długości działania. Nawozy krótkotrwałe służą do szybkiego odświeżenia zaniedbanego po okresie zimowym trawnika. W celu trwalszej pielęgnacji zaleca się stosować nawozy długotrwałe. Zawierają one pakiet substancji odżywczych, a czas ich działania sięga wielu miesięcy.

Nawozy do trawy – jakie będą najlepsze dla naszego trawnika?

Na sklepowych półkach znaleźć możemy przeróżne środki ochrony roślin. Wiele z nich to nawozy azotowe. Na ogół stosuje się je jako pierwsza substancja odżywcza, ponieważ azot pozytywnie wpływa na wzrost roślin oraz wybarwienie murawy. Najczęściej stosuje się go w celu poprawy jakości zaniedbanego trawnika po okresie zimowym. Warto by wybrany przez nas preparat zawierał także fosfor, gdyż odpowiada on za poprawę kondycji korzeni.

Tanim i ekologicznym sposobem nawożenia jest także użycie biohumus lub kompostu. Jest to jedna z naturalnych form nawożenia. Tę metodę zastosować możemy jednak tylko wtedy, gdy trawnik nie potrzebuje większej ilości substancji odżywczych. Raz do roku należy także nawieźć trawnik wapnem. Jest to zabieg, którego celem jest zadbanie o odpowiednią kwaśność gleby.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz