Na co uważać przy kupnie samochodu?

Zastanawiasz się nad zakupem używanego samochodu? Musisz wiedzieć, że jest to zadanie, które bez podstawowej znajomości mechaniki samochodowej może być zadaniem dość karkołomnym. Kupno samochodu używanego, który będzie w dobrym stanie i posłuży nam jeszcze wiele lat jest bardzo trudne. Wielu sprzedawców próbuję bowiem wcisnąć samochody o złym stanie technicznym, a nawet z przekręconym licznikiem, który nie pokazuje faktycznej ilości przejechanych kilometrów. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu?

Na co uważać przy kupie samochodu?

Więc na co uważać przy kupnie samochodu z drugiej ręki? Przede wszystkim powinniśmy dokonać podstawowych oględzin samochodu. W pierwszej kolejności przyjrzymy się karoserii samochodu i spróbujemy ocenić jej ogólny stan. W tym celu nie wystarczy tylko pobieżnie rzucić okiem na maskę auta, ale również trzeba zajrzeć choćby na progi, czy też na dolne krawędzie drzwi. Warto również sprawdzić stan błotników. Oczywiście warto również zajrzeć pod samochód i tam sprawdzić stan podłużnic, a także podłogi. Możemy tutaj trafić na korozję nawet w zaawansowanym stadium. To samo dotyczy również wydechu, tutaj również możemy spotkać się z ogniskami korozji. Dlatego w tym wypadku warto podjechać na warsztat samochodowy który dysponuje kanałem. Wówczas będziemy mogli na spokojnie i dokładnie prześledzić stan podwozia samochodu.

Wycieki – problem używanych samochodów

Na następnym etapie oględzin używanego samochodu warto zwrócić uwagę, czy nie mamy do czynienia z różnego rodzaju wyciekami. Następnie warto obejrzeć silnik samochodu i tutaj szukać różnych wycieków. Powinniśmy ich szukać w okolicach rozrządu, czy też głowicy, ewentualnie również przy misce olejowej. Wycieki możemy również znaleźć pomiędzy silnikiem a skrzynia biegów. Warto również przyjrzeć się w przekładni kierowniczej i pompie wspomagania. Naturalnie w kwestii wycieków do sprawdzenia mamy również chłodnicę. Oczywiście musisz wiedzieć, że jest jeden rodzaj wycieku, który nie powinien wzbudzać u nas niepokoju. Mianowicie jest to wyciek z przewodów odpływowych wchodzących w skład układu klimatyzacji. Naturalnie może być też tak, że na silniku znajdziemy lekkie zapocenia od oleju. W starych samochodach jest to norma, dlatego też nie powinniśmy przykładać do tego istotnej wagi.

Oględziny zawieszenia samochodu

Bardzo ważna jest również kwestia stanu zawieszenia samochodu. Dlatego też powinniśmy sprawdzić przede wszystkim, czy w zawieszeniu istnieją jakieś poważne luzy. Sprawdźmy stan wahaczy, amortyzatorów i przekładni. Bardzo istotne są łączniki stabilizatora, a także przeguby. Oczywiście warto również sprawdzić stan tarczy i klocków hamulcowych.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz