Mrówki faraonki to duży problem. Jak je zwalczyć?

Mrówki to powszechnie występujące owady. W naszym kraju można spotkać blisko 100 rodzajów mrówek. Jeśli ktoś kiedykolwiek miał do czynienia z kolonią tych owadów w domu czy mieszkaniu, to wie, że zwalczanie mrówek nie jest sprawą prostą. Chwilowa wygrana to jeszcze niepełny sukces. Jednym z najbardziej uciążliwych gatunków mrówek są tzw. mrówki faraona, które w błyskawiczny sposób mogą założyć u nas całe kolonie. Jak zwalczyć mrówki faraonki? Są na to sposoby!

Zwalczanie mrówek faraonek – czemu jest ważne?

Mrówki faraonki nie pogardzą żadnym rodzajem pożywienia i mogą niszczyć wszystko, co stanie im na drodze. Ponadto przenoszą różnego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze. Kiedy już skolonizują jakieś miejsce, wydzielają feromony. Dzięki temu inne mrówki mogą podążać tym samym szlakiem w stronę pożywienia. Dlatego warto wiedzieć, jak zwalczyć mrówki w domu. Jak powinno wyglądać profesjonalne zwalczanie mrówek? Najlepiej zastosować preparat na mrówki, który posiadają wyspecjalizowane firmy, takie jak Stander oferujący zwalczanie mrówek.

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie domowym sposobem?

Ogród to dla wielu z nas miejsce odpoczynku i relaksu. Niestety obecność w nim mrówek faraonek może utrudnić życie. Nie tylko budują one okazałe gniazda, ale także przesuszają ziemię, niszczą drewniane elementy, osłabiają rośliny, dewastują pąki i kwiaty, odkrywają korzenie wschodzących roślin.

Jednym z najczęściej stosowanych, domowych sposobów jest posypanie (o ile uda nam się go znaleźć) gniazda proszkiem do pieczenia. Oprócz tego możemy użyć także: pieprzu, soku z cytryny, majeranku czy soli. Innymi słowy, produktów, które na pewno mamy w domu. Dobre rezultaty daje też użycie mieszanki wody oraz kwasu borowego. Pamiętajmy jednak, że zwalczanie mrówek domowymi sposobami to zwykle tylko częściowe rozwiązanie problemu. O wiele lepsze efekty daje wezwanie fachowców.

Jak zwalczyć mrówki w domu – gdzie najczęściej zakładają gniazda?

Zwalczanie mrówek może zakończyć się sukcesem, jeśli uda nam się zlokalizować ich gniazda. Mrówki faraonki zakładają je w miejscach, do których człowiek ma utrudniony dostęp – w praktyce są to więc wszelkiego rodzaju szczeliny. Ponadto miejsca te muszą charakteryzować się pewnymi cechami: mieć wilgotność na poziomie maks. 80% oraz temperaturę pokojową o górnej granicy 30 stopni Celsjusza. Zwykle znajdują się także w niedalekiej odległości od źródeł pokarmu.

Skuteczna broń – co jest dobre na zwalczanie mrówek?

Preparaty na mrówki, z których warto skorzystać, to przede wszystkim profesjonalne środki chemiczne, które nie są dostępne na sklepowych półkach. Nie jesteśmy w stanie wytępić każdej pojedynczej mrówki. Musimy 'zaatakować’ całą kolonię. Dzięki temu pozbędziemy się także zapłodnionych jajeczek, z których już niebawem urodzi się nowe pokolenie faraonek.

Oprócz konkretnych środków niezbędny jest też odpowiedni sprzęt, a to zapewnić mogą tylko profesjonalne firmy, zajmujące się dezynsekcją. To jedyny skuteczny i trwały sposób na zwalczenie mrówek.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz