Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Łysienie androgenowe jest jednym z rodzajów łysienia, które diagnozowane jest najczęściej. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jakie są przyczyny takiego rodzaju łysienie ? Czym się objawia ? Czy da się leczyć łysienie androgenowe ?

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego ?

Łysienie jest bardzo wstydliwym problemem, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Niestety, w naszym społeczeństwie, ten problem jest bardzo powszechny. Do łysienia androgenowego, dochodzi z powodu działania hormonów męskich na mieszki włosowe. W przypadku kobiet, znaczenie ma genetyka, a także choroby np.: nowotwór. Cykl wzrostu włosa dzielimy na 3 fazy:

 • Anagen – faza wzrostu włosa 85 % włosów
 • Katagen – faza zaniku włosa ok 15 % włosów
 • Telogen – faza wypadania włosa ok 1 % włosów

U osoby, u której diagnozuje się łysienie androgenowe, wyżej wymienione fazy zmieniają swoje wartości. Faza telogenowa zostaje wydłużona, natomiast anagenowa się skraca.

Z problemem łysienia głównie zmagają się mężczyźni, w przypadku kobiet włosy zazwyczaj się przerzedzają. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów ,do końca nie są znane, ale zdecydowanie wpływ na utratę włosów mają:

 • Dieta
 • Hormony
 • Problemy z tarczycą
 • Stres
 • Detergenty
 • Związki chemiczne kosmetyków
 • Palenie tytoniu
 • Czynniki zawodowe
 • Choroby
 • Suplementacja nieodpowiednia

Przyczyny i ich wpływ na włosy

Jak powszechnie wiadomo, łysienie jest choroba genetyczną. Czym więcej członków w rodzinie ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów, tym niestety większa szansa że problem będzie nas również dotyczyć. Niestety genetyka działa na naszą niekorzyść, ponieważ łysienie pojawia się wcześniej. Dodatkowo, jeżeli pokrewieństwo z najbliższej linii żeńskiej np.: matka, zmaga się z problemem łysienia, musimy mieć świadomość że ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Kolejną bardzo istotną kwestią, jest odpowiednia dieta oraz brak stresu. Warzywa, owoce, ryby powinny być często spożywane ze względu na swoją zawartość witamin. Zdecydowanie należy unikać używek, alkoholu czy przetworzonej żywności. Stres również źle wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

Duże znaczenie również odgrywają kosmetyki. A dokładniej ich skład i częstotliwość używania. Starajmy się wybierać kosmetyki naturalne, delikatne, bez nieznanych nam związków chemicznych, czy dużej ilości alkoholu. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki, mogą okazać się zbyt agresywne dla osłabionej skóry, spowodują osłabienie mieszków włosowych. Osłabione mieszki włosowe, przyczynią się natomiast do rozwoju choroby.

Łysienie androgenowe u kobiet – objawy

Aby zdiagnozować łysienie androgenowe u kobiet, konieczna jest dokładna diagnostyka. Nadmierna utrata włosów u kobiet, może mieć wiele przyczyn. Do jednej z groźniejszych możliwych chorób, zaliczany jest nowotwór. Androgen, testosteron oraz dihydrotesosteron to typowo męskie hormony, natomiast w przypadku kobiet androgeny również występują – produkowane są przez nadnercza. Problem u pań, pojawia się wówczas, gdy hormony męskie występują w nadmiarze. Stąd się bierze problem z nadmierną utratą włosów. Zarówno u kobiet jak u mężczyzn, największy wpływ na mieszki włosowe ma androgen DHT. To za jego sprawą, dochodzi do zaburzeń związanych z pojawieniem się:

 • Krótszych włosków
 • Spowolnionego wzrostu włosów
 • Wyrastanie cienkich i słabych włosów

W kobiet do zaburzeń hormonalnych dochodzi również podczas, menopauzy oraz ciąży. Męskie hormony u kobiet, mogą wystąpić w większej ilości podczas stosowania niektórych leków, w tym również tabletek antykoncepcyjnych. U kobiet łysienie androgenowe zazwyczaj pojawia się po 30 roku życia. Najczęściej objawia się przerzedzona linia środkową włosów. Wraz z postępowaniem choroby, włosy staja się wiotkie, rzadkie, a także coraz bardziej jest widoczna skóra głowy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – objawy

Problemy z łysieniem u mężczyzn są zdecydowanie bardziej widoczne. Objawy pojawiają się zazwyczaj już między 20 a 30 rokiem życia, charakteryzują się przerzedzeniem włosów w okolicy czołowo skroniowej. Kolejnym objawem, jest spore przerzedzenie na czubku głowy, oraz pojawienie się zakoli.

Rozpoznanie choroby

Rozpoznanie choroby w przypadku mężczyzn, nie jest skomplikowane. Wystarczy badanie kliniczne, oraz przeprowadzony wywiad. Podczas łysienia androgenowego, często rozpoznaje się choroby współistniejące, które również objawiają się wysokim stężeniem androgenów. Zaliczamy do nich również:

 • Trądzik
 • Łojotok
 • Hirsutyzm

Jeżeli chodzi o rozpoznanie u kobiet, tak jak wyżej napisano konieczna jest szersza diagnostyka. Oprócz wykonania badań krwi, czy badania trichogramem, wykonuje się trichoskopię. Pogłębiona diagnostyka dotyczy badania hormonów:

 • Testosteronu
 • Dihydroepitestosteronu
 • Estrogenów
 • FT 3
 • FT4
 • TSH
 • Ferrytyny

Lekarz może również zalecić biopsję skóry głowy, aby mieć 100% pewność co do diagnozy.

Leczenie u kobiet i mężczyzn

Czym prędzej zgłosimy się do lekarza, tym wcześniej można podjąć odpowiednie leczenie. Suplementacja, czy stosowanie różnego rodzaju środków na porost włosów, które są ogólnodostępne nie zawsze przynosi efekty. Czasem zdarza się, że dodatkowo podrażniają i utrudniają późniejszy proces leczenia. Dlatego gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy, udaj się do dobrego dermatologa lub trychologa.

Leczenie łysienia androgenowego polega głównie na stymulacji mieszków włosowych, poprzez zastosowanie leczenia miejscowego w postaci wcierek. U mężczyzn można również stosować odpowiednie środki farmakologiczne. U kobiet, można zastosować środki antykoncepcyjne, które regulują gospodarkę hormonalną. We wczesnym stadium choroby, jest duża szansa na pojawienie się nowych włosków. Niestety takie kuracje, nie działają dożywotnio. Aby raz na zawsze pozbyć się problemu, można skorzystać z innowacyjnej metody przeszczepu włosów. W przypadku łysienia androgenowego, jest to bardzo dobra metoda, dzięki której można ponownie cieszyć się pięknymi włosami. Taki zabieg wykonywany jest w Warszawskiej klinice OT CO. Bezpieczna metoda FUE, polega na pobraniu samych graftów, i wszczepieniu je w wybrany obszar. Metoda FUE, nie wymaga użycia skalpela, a do codziennych czynności można powrócić już po kilku godzinach po wykonanym zabiegu.

Wiele osób, nie podejmuje leczenia, starając się zaakceptować swój wygląd. Jednak w głębi duszy, problem jest wstydliwy. W dzisiejszych czasach, medycyna estetyczna oraz dostępne nowoczesne metody leczenia, pozwolą nam pozbyć się kompleksów. Wystarczy tylko, udać się do odpowiedniego specjalisty, i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz