Leczenie alergii – jak je rozpocząć i uzyskać najlepsze efekty?

Alergię można leczyć. Obecnie do dyspozycji jest pełna gama preparatów pozwalających na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Jak wykryć, co jest przyczyną reakcji uczuleniowej? Jak rozpocząć leczenie, by uzyskać najlepsze efekty?

Co powoduje alergię?

Uczulenie, nadwrażliwość czy alergia jest reakcją układu immunologicznego – odpornościowego na substancję, która jest określona jako alergen.

Reakcja ta jest nadmierna i powoduje pojawienie się niekorzystnych symptomów, między innymi kataru siennego, kichania, drapania w gardle, zaczerwienienia i łzawienia oczu. Mogą też pojawiać się reakcje skórne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Alergia może być wywołana przez wiele czynników oddziałujących na układ oddechowy, pokarmowy, skórę. Bardzo często wykrywa się alergie na:

  • Pyłki roślin,

  • Roztocza kurzu domowego,

  • Sierść zwierząt,

  • Pleśnie,

  • Detergenty,

  • Kosmetyki,

  • Leki,

  • Metale,

  • Produkty spożywcze jak czekolada, pszenica, laktoza, jajka, truskawki, orzeszki i inne.

Jak leczyć alergię?

Gdy pojawiają się objawy alergiczne, kluczowe znaczenie ma wtedy udanie się do specjalisty jak alergolog. Zajmuje się on wykrywaniem oraz leczeniem uczuleń u dzieci i u dorosłych.

Osobom zamierzającym udać się do specjalisty jak alergolog Bytom daje dostęp do najlepszych gabinetów w regionie.

W trakcie wizyty u alergologa przeprowadza on wywiad z pacjentem i kieruje go na odpowiednie badania – testy alergiczne. Można przeprowadzać je jako testy skórne lub jako testy z krwi.

Obecnie stosowane są różne metody przeciwdziałające objawom alergicznym. Zaliczane są do nich:

1. Unikanie kontaktu z alergenem

W razie możliwości warto unikać kontaktu z substancją, która powoduje wystąpienie alergii, na przykład z konkretnymi pokarmami, kosmetykami czy lekami.

2. Stosowanie leków antyhistaminowych

Nie zawsze można całkowicie unikać kontaktu z alergenem, na przykład wtedy, gdy są to pyłki roślin. Wtedy zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych, które powodują zmniejszenie reakcji alergicznej. Dzięki temu zapewniają osobom z uczuleniem większy komfort. Leki te oferowane są głównie w formie tabletek, sprayów.

3. Odczulanie

Trzecią metodą, która może pomóc w przypadku alergii, jest przeprowadzenie odczulania. Polega ono na stosowaniu substancji alergicznych w bardzo niskich stężeniach i następnie ich podwyższania. Są one podawane w formie iniekcji lub inną metodą, zależnie od środka. Dzięki odczulaniu organizm może stopniowo przyzwyczajać się do alergenu i w efekcie nie powoduje on pojawienia się już objawów alergicznych.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz