Lato na motocyklu – o czym pamiętać, aby jazda była komfortowa i bezpieczna?

kierowca na motocyklu

Pora letnia sprzyja jeździe motocyklem. Wysoka temperatura, brak porywistego wiatru i słońce ułatwiają poruszanie się jednośladem, a wręcz zachęcają do przemierzania kolejnych kilometrów. Pamiętaj jednak, że również latem na nieuważnych i lekkomyślnych motocyklistów czyha wiele zagrożeń. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę, aby bezpiecznie, wygodnie i przyjemnie poruszać się motocyklem w czerwcu, lipcu i sierpniu? Podpowiadamy.

Lato charakteryzuje się suchym powietrzem, wysoką temperaturą i… możliwością nagłej zmiany pogody, bez wcześniejszego ostrzeżenia. To wszystko sprawia, że niekiedy jazda w upalne dni może być trudniejsza niż poruszanie się np. wczesną jesienią.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą jazda latem? Sprawdź, na co uważać

Zacznijmy od bardzo wysokiej temperatury. Ekstremalne ciepło obniża koncentrację kierowcy, wpływa na jego reakcję na bodźce i utrudnia odpowiedzialną jazdę. Szybkie przegrzanie i odwodnienie organizmu mogą prowadzić m.in. do licznych omdleń. Co więcej, upał wpływa na kondycję dróg. Asfalt staje się miękki i trudniejszy do opanowania – szczególnie dla mniej doświadczonego motocyklisty.

Druga sprawa to zmienna i gwałtowna pogoda. Ryzyko napotkania burzy jest wysokie w czasie bardzo dużych upałów. To problem szczególnie na dłuższych dystansach. Motocyklista będzie musiał poradzić sobie z niezwykle silnym wiatrem, który nie tylko utrudni zachowanie równowagi, ale także może wyrywać gałęzie czy dachówki, co jest dużym zagrożeniem. Problemem może być też intensywny deszcz lub grad oraz wyładowania atmosferyczne.

W jaki sposób poruszać się motocyklem podczas pory letniej?

Przede wszystkim zawsze zabieraj ze sobą wodę. Rób regularne postoje, nawet w przypadku krótkich dystansów. Uzupełnianie płynów i rozprostowywanie kości to świetny sposób na zachowanie koncentracji w czasie jazdy i zmniejszenie ryzyka utraty przytomności.

Zwróć uwagę, aby dostosować prędkość do warunków na jezdni i nie szarżuj! Prosta droga i palące słońce nie powinny zachęcać do przekraczania limitów czy niebezpiecznych manewrów wyprzedzania. Co ważne, należy również bacznie przyglądać się innym uczestnikom ruchu drogowego (kierowcom, pieszym, rowerzystom). Lato może negatywnie wpłynąć także na nich, co stanowi ryzyko dla motocyklistów.

W dalekie trasy wyjeżdżaj możliwie rano. W ten sposób ominiesz porę największych upałów i silnego promieniowania UV. Kontroluj też prognozę pogody. Jeżeli synoptycy zapowiadają gwałtowne opady, przełóż wyprawę. W przypadku, gdy natrafisz na burzę w trakcie jazdy, zjedź z trasy i przeczekaj w bezpiecznym miejscu.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze!

Pod żadnym pozorem nie możesz jeździć w krótkich spodenkach, T-shircie czy siatkowanych butach. Letni strój codzienny nie jest bezpieczny dla motocyklisty, także w upalne dni. Ewentualny wypadek w takim ubraniu grozi poważnymi urazami, które w najlepszym wypadku znacznie skrócą Ci sezon motocyklowy. Dlatego konieczna jest jazda w wyspecjalizowanej odzieży. Jakiej?

Przede wszystkim strój na motocykl latem musi być przewiewny, swobodny i oddychający. Zrezygnuj z ciężkich ubrań z podszewką. Warto postawić np. na takie elementy, jak kurtka motocyklowa tekstylna, rękawice bez palców, trampki na motocykl oraz spodnie tekstylne. Jeżeli wolisz bardziej casualowy, uliczny styl – latem idealnie sprawdzi się dedykowana koszula motocyklowa ze specjalnymi protektorami.

Dobrze, jeżeli np. kurtka będzie miała specjalną membranę, chroniącą przed deszczem. Dzięki temu ograniczysz ryzyko przemoknięcia w czasie nagłych i gwałtownych opadów. Zwróć uwagę na liczbę wlotów powietrza i system cyrkulacji termicznej. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ubioru jazda będzie przyjemna, a Ty nigdy się nie spocisz.

Na koniec oczywiście pamiętaj o kasku. Wielu początkujących motocyklistów obawia się, że pełny kask to utrapienie podczas letnich wypraw. Takie myślenie to błąd. Ten element ma przede wszystkim chronić głowę i to jest najważniejsze. Poza tym kaski najlepszych marek mają rozbudowany system wywietrzników, które gwarantują najlepszą wentylację. Komfort jazdy zapewniony.

Jak widzisz, do letnich podróży motocyklowych trzeba przygotować się tak samo kompleksowo, jak do wypraw wiosennych czy jesiennych. Jeżeli zastosujesz się do powyższych porad, to jazda w słońcu i bardzo wysokiej temperaturze będzie przyjemna, a co najważniejsze – bezpieczna.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz