Konstrukcja domu jednorodzinnego – jak sprawić, by była bezpieczna?

Każda budowa domu jednorodzinnego stanowi nie lada wyzwanie nie tylko dla architektów, ale również dla ekipy budowlanej odpowiedzialnej za wzniesienie fundamentów oraz konstrukcji. Co więcej, na poziom bezpieczeństwa domu wpływa również jakość zastosowanych materiałów budowlanych oraz rodzaju technologii zastosowanej przy pracach budowlanych. Oszczędzanie na którymkolwiek aspekcie całego przedsięwzięcia w najlepszym przypadku może zakończyć się drobnym uszkodzeniem konstrukcji, a w najgorszym – katastrofą budowlaną. Przygotowując się do wzniesienia domu jednorodzinnego każdy z nas powinien mieć na względzie nie tylko jego funkcjonalność czy nowoczesny design, ale przede wszystkim wytrzymałość i bezpieczeństwo wszystkich jego przyszłych mieszkańców. Jak zatem zadbać o to, by nasz dom stał się prawdziwą fortecą?

Po pierwsze: sprawdzone materiały budowlane

Powodem wielu defektów w konstrukcjach domów jednorodzinnych jest niska jakość materiałów budowlanych stosowanych do wznoszenia kolejnych, kluczowych elementów. Widząc zbyt atrakcyjną ofertę, powinna nam się zaświecić czerwona lampka – czy promocja aby na pewno wynika z działań marketingowych firmy, czy może jest to wynik wątpliwej jakości produktu? Jeśli nasza wiedza na temat rynku budowlanego nie pozwala nam na rzetelne zweryfikowanie poziomu przydatności materiałów budowlanych, osprzętu lub urządzeń niezbędnych podczas budowy domu jednorodzinnego, o poradę powinniśmy się zwrócić do specjalisty w tej dziedzinie.

Po drugie: sprawdzone rozwiązania technologiczne

W polskim budownictwie zdecydowanie dominuje technologia murowana, czyli wznoszenie konstrukcji z wykorzystaniem cegieł ceramicznych, mieszanek betonowych czy silikatów połączonych ze sobą wytrzymałą zaprawą. Przy budowie domów coraz częściej wykorzystuje się konstrukcje betonowe czy żelbetowe, których idealny kształt można nadać dzięki odpowiednim systemom szalunkowym. Szalunki ścienne zapewniają maksymalną wytrzymałość i bezpieczeństwo ścian betonowych oraz takich elementów jak słupy czy cokoły. W zależności od naszych możliwości technicznych, możemy wybrać szalunki montowane ręcznie lub za pomocą dźwigu. CO ważne, do montażu ręcznego wystarczą zaledwie dwie osoby.

Po trzecie: kompetentna firma budowlana

Nie tylko niskiej jakości sprzęty i materiały budowlane przyczyniają się do nietrwałych konstrukcji budynków. Nie mniejszą rolę odgrywa tutaj czynnik ludzki, czyli kompetencja zatrudnionej firmy budowlanej. Wielu z nas początkowo zdaje się na własne umiejętności lub pomoc znajomych czy rodziny, jednak niektóre etapy budowy wymagają interwencji profesjonalnej ekipy budowlanej. Przed jej wynajęciem warto dokładnie sprawdzić jej wiarygodność oraz opinie wśród poprzednich klientów. Dobrym prognostykiem może być również rekomendacja ze strony najbliższych osób, zwłaszcza gdy o efekcie końcowym możemy przekonać się na własne oczy.

Zobacz także: https://openzone.pl/szalunki-na-budowie-domu-czy-oplaca-sie-je-wynajmowac/

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz