Kiedy wymienić opony na letnie?

Kiedy okres zimowy nieuchronnie dobiega końca, warto zastanowić się nad zmianą opon w naszym samochodzie. Nie warto tego momentu przegapić, albowiem jazda na oponach zimowych w warunkach, kiedy temperatura jest już dosyć wysoka, może im znacząco zaszkodzić. Wówczas także bezpieczeństwo jazdy jest na dość niskim poziomie.

Dlaczego należy wymienić opony na letnie?

Dlaczego tak naprawdę zachodzi konieczność wymiany opon w naszym samochodzie na letnie wraz z końcem okresu zimowego? Wynika to głównie z samej specyfiki budowy opon samochodowych. Przede wszystkim opona zimowa, która będzie rozgrywana podczas jazdy w warunkach zbliżonych do letnich, będzie na jezdni się ślizgać. Problem ten będzie miał kierowca zarówno podczas ruszania, jak i też hamowania samochodu. Nie trzeba podkreślać, jak duże znaczenie ma to dla bezpieczeństwa jazdy. Ale nie tylko bezpieczeństwo ma tutaj szczególne znaczenie. Albowiem jazda na oponach zimowych warunkach letnich, powoduje znacznie większe zużycie paliwa. Dzieje się tak dlatego, że opony zimowe wówczas stawiają znacznie większy opór, niż opony letnie. Dlatego kiedy już jest wiosna, powinniśmy się powoli zastanawiać nad wymianą naszych opon.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Więc kiedy powinniśmy wymienić opony na letnie? Jest jedna bardzo prosta i istotna zasada, odnosząca się do terminu wyznaczania wymiany opon zimowych na letnie w samochodach osobowych. Przede wszystkim warto śledzić temperaturę, jaka panuje na zewnątrz. Granicą może być temperatura 7 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura utrzymuje się do tej granicy, to raczej nie powinniśmy jeszcze zdecydować się na wymianę opon, albowiem właściwości opon zimowych mogą jeść jeszcze nam się przydać podczas jazdy. Niemniej jednak jeśli temperatura ustabilizuje się powyżej granicy 7 stopni Celsjusza, możemy już poważnie myśleć o wizycie w zakładzie wulkanizacyjnym.

Niemniej jednak musisz wiedzieć, że nie warto te sprawy zostawiać na ostatnią chwilę. Albowiem mnóstwo kierowców również w podobnym czasie planuje wymianę opon w swoich autach. Dlatego też może być tak, że w momencie kiedy będziesz chciał wymienić opony w swoim samochodzie, zwyczajnie będziesz miał problem ze znalezieniem wolnego terminu w jakimś warsztacie samochodowym. Czasami więc warto udać się do zakładu wulkanizacji nieco wcześniej, aby wyprzedzić terminy, kiedy obłożenie klientami będzie zdecydowanie największe.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz