Jakie składniki warto suplementować w trakcie ciąży?

Ciąża to bez wątpienia szczególny czas dla przyszłej mamy. Wiele zmian będzie zachodzić nie tylko w jej życiu, ale i w organizmie. Jako że prawidłowe odżywianie się ciężarnej, może mieć wpływ nie tylko na samo samopoczucie przyszłej mamy, ale i rozwój płodu jak i stan zdrowia dziecka w przyszłości, należy szczególny nacisk położyć na zdrową dietę i zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Suplementy diety w ciąży to sposób na to, aby mieć pewność, że wszelkie składniki są dostarczane w odpowiednich ilościach. Jakie składniki należy suplementować? I czym kierować się przy ich wyborze?

Rola suplementacji w okresie ciąży

W czasie ciąży zachodzi zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jak to często się mówi powinno się wtedy jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. Chodzi więc nie tyle o zwiększenie porcji, a o dostarczanie zbilansowanego pożywienia bogatego w składniki odżywcze. Sama dbałość o urozmaicone, zdrowe posiłki może okazać się niewystarczająca, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety w ciąży. Zalecamy, aby wybierać takie, posiadające rekomendację PTPiG (Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów). Jest to gwarancja tego, że zawierają wyłącznie sprawdzonej jakości przebadane składniki o najlepszej wchłanialności, jak i w zalecanej dawce.

suplementy w ciazy

Kobiety ciężarne a suplementacja kwasów DHA

W Polsce dużo słyszy się o konieczności suplementacji kwasów DHA przez przyszłe mamy. O co w tym chodzi? Naturalnym źródłem tego cennego składnika, mającego pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego i systemu immunologicznego dziecka, są tłuste ryby morskie, niektóre owoce morza oraz algi. Jak się okazuje, w naszym kraju spożycie tego rodzaju produktów jest na bardzo niskim poziomie. Stąd właśnie konieczność suplementacji.

Co więcej, kwasy DHA mają właściwości zapobiegające wcześniejszemu porodowi, jak również regulują działanie neuroprzekaźników, dzięki czemu są niezwykle pomocne w walce z huśtawkami nastrojów i w zapobieganiu depresji poporodowej.

Zdarza się, że niektóre kobiety negatywnie reagują na specyficzny rybi zapach i smak suplementów zawierających DHA i to odstręcza je od suplementacji tego składnika. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zminimalizowanie tych cech.

Co jeszcze należy suplementować w czasie ciąży?

Nieocenione suplementy diety w ciąży to również kwas foliowy, jod, żelazo i witamina D. Aby nie musieć codziennie łykać garści tabletek, warto postawić na preparat zawierający starannie dobraną kompozycję tych składników i kwasów DHA, najlepiej z rekomendacją PTPiG, o której wspominaliśmy na początku artykułu.

Prawidłowa suplementacja potrafi odegrać dużą rolę. Dzięki niej przyszła mama zachowuje lepsze samopoczucie, a płód otrzymuje wszelkie składniki niezbędne mu do prawidłowego rozwoju. W okresie ciąży płód otrzymuje wszelkie składniki odżywcze z krwią matki, później będzie je otrzymywać wraz z jej mlekiem, dlatego suplementy warto przyjmować nie tylko w czasie ciąży, ale i w okresie karmienia piersią.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz