Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?

Próchnica niestety mimo rosnącej świadomości stomatologicznej jest wciąż ogromnym problemem, zarówno wśród dorosłych, jak również dzieci. Jej leczenie jest zarówno czasochłonne, jak również nieprzyjemne i drogie. Zobacz, jakie są sposoby, aby dzieci mogły jej uniknąć.


Leczenie zaawansowanej próchnicy to bardzo duży problem. Pomijając już nieprzyjemność samego zabiegu warto sobie uświadomić, że może być ona przyczyną bardzo groźnych powikłań, utraty zdrowia, a nawet w niektórych przypadkach śmierci. Zaawansowana próchnica niestety ma bardzo negatywny wpływ na cały organizm, dlatego tak ważne jest jej skuteczne leczenie, a jeszcze bardziej – ważna – profilaktyka.

Szczególnie ważne jest to, aby uczulać najmłodszych na to, że dbanie o higienę jamy ustnej jest nie tylko obowiązkiem, ale również bardzo dobrym uczynkiem dla naszego organizmu. Profilaktyką próchnicy zajmują się stomatolodzy w przychodni https://mcs-przychodnia.pl/.

Jak powinniśmy rozmawiać z dziećmi, aby uświadomić im powagę tej sprawy? Przede wszystkim regularnie. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większa szansa, że dziecko uniknie próchnicy.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/dobry-stomatolog-dzieciecy-czyli-jaki/

1. Zdrowa dieta

Absolutnym kluczem do zdrowych zębów, najpierw mlecznych, a następnie stałych jest kontrola tego, co dziecko je. Dieta jest bardzo ważną sprawą, dlatego ograniczenie wszelkiego rodzaju słodyczy, zwłaszcza klejącej czekolady, żelków, lizaków, gum oraz napojów gazowanych to bardzo dobre wyjście. Przyniesie to zdecydowaną ulgę – nie tylko zębom. Powinniśmy się również starać z diety wykluczyć produkty, które mają dużo konserwantów, soli, stabilizatorów i innych dodatków. Można tu wymienić chociażby czipsy.

2. Regularne mycie zębów

Dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Bardzo dobrze jeżeli to zrobi również po obiedzie lub po zjedzeniu słodyczy (jeżeli już do tego dojdzie). Oczyszczenie zębów z zalegającego jedzenia i cukru zdecydowanie wpłynie na poprawę ich kondycji. Warto pomyśleć o tym, aby dziecko stosowało odpowiednią pastę, nici, płyny do płukana jamy ustnej.

3. Dentysta

Dentysta również pomoże dbać o zęby. Dokładnie wyjaśni dziecku, jak powinno postępować, wskaże jakie nawyki są pozytywne, a jakie negatywne. W gabinecie również jest szansa, aby wyłapać wszystkie ubytki i podjąć szybkie leczenie. Można również wykonać dodatkowe zabiegi, jak lapisowanie zębów, które jest jedną z metod leczenia ubytków w zębach mlecznych.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz