Jak zadbać o oświetlenie nad stołem?

jakie oswietlenie nad stolem

Stół jest miejscem spotkań rodzinnych, towarzyskich, a często także pracy, dlatego odpowiednie doświetlenie tej strefy jest niezwykle ważne. Wybór właściwego oświetlenia może nie tylko poprawić widoczność i wygodę, ale także dodać uroku i charakteru całemu pomieszczeniu. Jak więc zadbać o oświetlenie nad stołem, aby spełniało wszystkie te funkcje? 

Wybór odpowiedniego typu oświetlenia

Pierwszym krokiem w zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia nad stołem jest wybór właściwego rodzaju lamp. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od tradycyjnych żyrandoli po nowoczesne lampy wiszące. Istotne jest, aby dopasować styl oświetlenia do ogólnego wystroju wnętrza, ale także zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Jeśli chodzi o lampy wiszące, oświetlenie nad stołem tego typu jest szczególnie popularne, ponieważ umożliwia równomierne rozproszenie światła nad całą jego powierzchnią. Ważne jest, aby lampa nie była zbyt duża, aby nie przytłaczała przestrzeni, ani zbyt mała, aby nie była niewystarczająca do oświetlenia stołu.

Umiejscowienie i wysokość zawieszenia lamp

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć, jest umiejscowienie lampy oraz wysokość, na jakiej powinna być zawieszona. Optymalna wysokość zawieszenia nad stołem to około 75-90 cm od powierzchni stołu. Taka odległość pozwala na skuteczne oświetlenie stołu, nie oślepiając jednocześnie osób siedzących przy nim. Ważne jest także umiejscowienie lampy w jego centralnym punkcie, aby światło było równomiernie rozproszone. Jeżeli stół jest długi, warto rozważyć zamontowanie kilku mniejszych lamp zamiast jednej dużej, co zapewni lepsze oświetlenie całej powierzchni.

Barwa i intensywność światła

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, jest wybór odpowiedniej barwy i intensywności światła. Barwa ma duży wpływ na atmosferę panującą przy stole. Ciepłe barwy światła sprzyjają relaksowi i tworzą przytulną atmosferę, idealną na wieczorne posiłki i spotkania towarzyskie. Z kolei światło o barwie neutralnej lub chłodnej może być lepsze do pracy czy nauki, gdyż jest bardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego i sprzyja koncentracji. Regulacja intensywności za pomocą ściemniaczy pozwala dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb, co jest praktycznym rozwiązaniem w codziennym użytkowaniu.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz