Jak wygląda leczenie próchnicy?

leczennie zebow

Próchnica zębów to powszechny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku czy płci. Jej leczenie jest istotne zarówno dla zachowania pięknego uśmiechu, jak i dla ogólnej kondycji organizmu. W artykule omówimy przyczyny powstawania próchnicy, a także metody jej leczenia.

Przyczyny powstawania próchnicy 

Próchnica zębów to proces destrukcji szkliwa, czyli twardej warstwy zęba, spowodowany działaniem bakterii. Coraz częściej eksperci podkreślają, że próchnica jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ coraz więcej osób cierpi na nią w wyniku błędów żywieniowych oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej. Głównymi przyczynami powstawania próchnicy są:

  • konsumpcja pokarmów bogatych w cukry – nadmiar cukrów dostarczanych do organizmu sprzyja rozwojowi bakterii, które przekształcają je w kwasy uszkadzające szkliwo zęba. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety oraz ograniczenie spożycia słodyczy.
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej – brak regularnego mycia zębów, nieodpowiednia technika szczotkowania oraz niekorzystanie z nici dentystycznej czy płynów do płukania jamy ustnej sprawiają, że w naszych ustach zaczyna gromadzić się płytką nazębna, sprzyjająca rozwojowi próchnicy.
  • palenie papierosów – nałóg ten niekorzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Palacze są bardziej narażeni na powstawanie próchnicy, gdyż dym tytoniowy osłabia działanie śliny, która naturalnie chroni zęby przed kwasami.

Metody leczenia próchnicy – jak pozbyć się problemu?

Leczenie próchnicy różni się w zależności od stadium zaawansowania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Najważniejsze jest jednak szybkie rozpoznanie problemu i podjęcie odpowiednich kroków. W przypadku próchnicy wyróżnić możemy kilka podstawowych metod leczenia:

  • Wypełnianie ubytków – lekarz dentysta usuwa próchnicę ze zęba oraz odbudowuje jego strukturę za pomocą wypełnienia. Materiały stosowane do tego celu to między innymi kompozyty, żywice czy amalgamat. Wybór materiału zależy od stopnia zaawansowania próchnicy i oczekiwań pacjenta.
  • Leczenie kanałowe –  leczenie kanałowe w Lublinie stosowane jest w przypadkach, gdy próchnica dotarła do miazgi zęba, czyli jego wnętrza. Wówczas konieczne jest usunięcie chorej miazgi i wypełnienie kanałów korzeni zęba. 
  • Fluoryzacja – to profilaktyczna metoda stosowana w celu wzmocnienia szkliwa i ochrony przed próchnicą. Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu zawierającego fluorki, które wpływają na remineralizację szkliwa.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz