Jak wybrać idealne rolety okienne w 3 krokach?

Zastanawiasz się nad tym, jakie rolety okienne wybrać do domu? Weź pod uwagę te 3 kroki, które pozwolą Ci na łatwe wybranie odpowiednich materiałów do salonu, kuchni, sypialni i wielu innych wnętrz. O czym warto pamiętać?

1. Wybierz rodzaj rolety okiennej

Rolety okienne to obecnie szeroka gama wariantów osłon, dlatego też warto zapoznać się z nimi bliżej przed podjęciem decyzji, co wybrać do swojego domu. Jakie rodzaje rolet można kupić?

Rodzaje rolet okiennych:

  • Roletki, mini rolety – to jedne z najczęściej kupowanych rolet dostępne w najniższej cenie. Mają postać materiału, który nawijany jest na wał. Materiał może być podnoszony i opuszczany.
  • Rolety w kasecie – mają konstrukcję jak mini rolety, ale dodatkowo wyposażone są w kasetę chroniącą wał i dodatkowo w boczne prowadnice. Wyglądają bardziej estetycznie i chronią materiał przed kurzem.
  • Rolety dzień-noc – określane także jako zebra, ponieważ mają pasiasty materiał, który w zależności od ustawienia rolety może zablokować lub wpuszczać światło do wnętrza. Można stosować je zamiast firanek.
  • Rolety rzymskie – dekoracyjne rolety, które także świetnie sprawdzą się zamiast firanek. Wykonane są z tkaniny, która po otwarciu rolety tworzy ozdobne fałdy.
  • Rolety plisowane – plisy, które mają postać harmonijkowego materiału, są montowane bezpośrednio w świetle okna i mogą pokrywać jego część lub całość. Plusem jest możliwość osłaniania okna tylko z dołu.

2. Zmierz okna

Rolety najczęściej zamawiane są na wymiar. Wobec tego przed ich zakupieniem konieczne jest zmierzenie okien tak, aby rolety były do nich idealnie dopasowane.

Gdy rolety zamawiane są online, na stronach ich producentów można znaleźć dokładne informacje o tym, jak zmierzyć roletę.

3. Wybierz materiał na rolety

Rolety okienne mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego warto sprawdzić wzorniki rolet na stronach internetowych producentów czy w placówkach, gdzie rolet można kupić stacjonarnie. Niektóre firmy umożliwiają także zamówienie próbek materiałów, aby można było zobaczyć je na żywo.

Materiał na roletę warto dobrać do stylu aranżacji wnętrza, aby stanowił on jej dopełnienie. Można także dopasować go kolorystycznie do ram okiennych czy do elementów wyposażenia w pomieszczeniu, na przykład kolorów tekstyliów.

Stosowane do wykonania rolet materiały różnią się jednak nie tylko kolorami i fakturami, lecz także stopniem przepuszczalności światła. Gdy roleta ma służyć do zaciemniania wnętrza, wtedy warto zdecydować się na specjalny materiał zaciemniający.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz