Jak segregować odpady w 2020 roku?

Czasy kiedy nasze śmieci regularnie wrzucaliśmy do pojemników z odpadami zmieszanymi, powoli i bezpowrotnie odchodzą w niepamięć. W zasadzie obecnie segregacja śmieci jest już obowiązkowa. Niemniej jednak na polskich podwórkach znajdziemy śmietniki,na których panuje znany do tej pory bałagan. Po prostu kultura segregowania śmieci w naszym kraju jest na dość niskim poziomie. To nie tylko brak wiedzy, ale również niechęć do robienia czegokolwiek, do czego nie jesteśmy prawnie zmuszeni. Obecnie jednak to się zmienia i za niesegregowanie śmieci możemy być narażeni na kary. Jak więc segregować odpady w 2020 roku?

Jak segregować odpady w 2020 roku?

Przede wszystkim na samym wstępie musimy powiedzieć, że obecnie dzielimy śmieci na pięć podstawowych frakcji. A więc nasze odpady możemy wrzucać do pojemników na metale i tworzywa sztuczne, papier, odpady zmieszane, bioodpady, a także szkło. Na każdym pojemniku znajdziemy szczegółową instrukcję na temat tego, co możemy do niego wrzucić, a czego nie. Tak więc teoretycznie nie powinno być z tym żadnych problemów. Niemniej jednak musimy wiedzieć, jakie zasady powinniśmy stosować, podczas przygotowania odpadów do wyrzucenia.

Jak przygotować odpady do wyrzucenia?

Nasze odpady przed wyrzuceniem do kontenera powinniśmy odpowiednio przygotować. Kiedy wyrzucamy opakowania po żywności, to powinniśmy je opróżnić z resztek. W momencie gdy wyrzucamy szkło lub odpady biodegradowalne, to nie róbmy tego razem z workiem. Kiedy zaś wrzucamy butelki plastikowe, a także puszki, czy też kartony, to warto je najpierw odpowiednią zgnieść, po to, aby zajęły jak najmniej miejsca w kontenerze.

Warto również pamiętać o różnego rodzaju wyjątkach w segregacji śmieci. Na przykład wydawałoby się, że karton po mleku powinien wylądować w kontenerze z odpadami papierowymi. Niemniej jednak byłoby to duże nieporozumienie, albowiem taki karton od środka wyłożony jest specjalną folią, która już nie jest zaliczana do papieru. Ta więc kartony po mleku wrzucamy do pojemników z tworzywami sztucznymi.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Oczywiście odpowiednie segregowanie śmieci, to nie tylko w sposób na uniknięcie kar, czy też wyższych opłat za usługi komunalne. Poprzez segregowanie śmieci przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska. Już to musi być wystarczającym powodem, dla którego segregacja śmierci powinna stać się naszym codziennym nawykiem.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz