Jak schudnąć?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Należy pamiętać, że dobra sylwetka to tylko dodatek do zdrowego życia. Aby zrzucić zbędne kilogramy trzeba zaopatrzyć się w motywację, cierpliwość i czas. 

Aktywność fizyczna

Ruch człowieka niesie ze sobą wiele pozytywnych konsekwencji. Powinien on sprawiać radość i przyjemność. Dlatego wiele ludzi, aby się zrelaksować wybiera spacery czy jazdę na rowerze. Dla niektórych sport to pasja jak np. bieganie lub chodzenie po górach. Niewątpliwie sport jest ważny dla człowieka, więc dobrze jest wprowadzać go do swojego planu dnia. Wystarczy czasem zrezygnować z jazdy samochodem lub skorzystania z windy. Warto odnaleźć rozrywkę w sporcie, tak aby nie zniechęcić się do niego. Aktywność fizyczna jest kluczowa przy schodzeniu z wagi, ponieważ pomaga spalić kalorie.

Dieta

Słowo dieta kojarzy się ludziom dość restrykcyjnie, pomimo że może być ona szczególnie przyjemna. Wystarczy wprowadzić do niej kilka zamienników przetworzonej żywności i skupić się na preferowanych smakach.

Woda

Woda jako niezbędny element życia człowieka. Reguluje w organizmie wiele procesów takich jak transport tlenu czy proces trawienia. Jest szczególnie ważna w dbaniu o sylwetkę. Pomaga w przemianie materii oraz wpływa korzystnie na walkę z cellulitem. Ma znaczenie przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Dzięki spożywaniu ok.2 litrów wody dziennie, woda w organizmie się nie zatrzymuje.

Zmiana nawyków żywieniowych

Aby zmienić swoją dietę wystarczy zrezygnować z cukru i napojów gazowanych. Warto również zamienić produkty przetworzone. Dla urozmaicenia diety na półkach sklepowych jest duży wybór ich zamienników. Zamiast jedzenia fast-foodów na mieście można zrobić je samemu w domu, co z pewnością będzie zdrowsze, tańsze i mniej kaloryczne.

Deficyt kaloryczny

Jest to stan, w którym organizm spala więcej kalorii niż przyjmuje z pożywienia. Określany jest jako ujemny bilans energetyczny. Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w internecie dostępne są kalkulatory zapotrzebowania energetycznego. Najdokładniej jednak zbada to dietetyk.

Dietetyk

Wiele ludzi, którzy zmagają się z nadwagą lub marzą o idealnej sylwetce, kieruje się do dietetyka. Dobiera on indywidualnie plan posiłków na podstawie preferencji i badań laboratoryjnych klienta.

Zioła na odchudzanie

  • siemię lniane – pomaga zahamować apetyt, dzięki czemu spożywa się mniej. Siemię pęcznieje przy kontakcie z wodą, co sprawia, że zwiększa objętość spożywanego pokarmu, dając uczucie sytości,
  • skrzyp polny – zioło moczopędne, dlatego przy jego spożywaniu trzeba uważać, aby nie wyczyścić organizmu z bogatych pierwiastków. Napar z niego ma działanie oczyszczające, co wspomaga metabolizm i poprawia prace nerek,
  • imbir – wspomaga proces spalania tłuszczy. Ma również dobry wpływ na trawienie.

Kawa na odchudzanie?

Kawa ma zbawienny wpływ na odchudzanie. Dzięki zawartej w niej kofeinie wpływa na metabolizm. Jej regularne spożycie przyspiesza proces trawienia. Kawa również obniża apetyt, co skutkuje rzadszym spożywaniem pokarmów. Czarna kawa bez mleka i bez cukru nie ma kalorii, a więc może być spożywana do woli, jeśli tylko samopoczucie na to pozwala.

Kawa na czczo?

Jeśli nie sprawia to dyskomfortu, to nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania kawy przed śniadaniem.

Czy trzeba liczyć kalorie?

Liczenie kalorii zazwyczaj jest skuteczne, ale przy tym czasochłonne i wymagające. Najbardziej sprawdza się w utrzymaniu deficytu kalorycznego, ponieważ łatwo można to kontrolować. Niektórych ludzi jednak wpędza to w złe samopoczucie i w złą relację z jedzeniem. Dlatego należy indywidualnie podejść do sprawy i zdecydować czy jest to konieczne.

Jak liczyć kalorie?

Najłatwiej jest korzystać z aplikacji dostępnych na telefon. Wystarczy wprowadzić dane o spożytym posiłku, a telefon oblicza kalorie, białko, tłuszcze i węglowodany. Oprócz tego niektóre aplikacje mają możliwość wprowadzania danych o treningu. Idealne do tego są opaski sportowe, które w najdokładniejszy sposób obliczają spalone kalorie. Łącząc się z aplikacją przedstawiają dane o spalonych i spożytych kaloriach.

Piramida żywieniowa

Piramida żywienia zalecany przez specjalistów sposób żywienia. Przy jej podstawie znajdują się owoce i warzywa, które powinny być dodawane do każdego posiłku. Na wyższym szczeblu znajdują się produkty zbożowe, a na kolejnym nabiał. Przedostatni zajmuje mięso, które często jest nadużywane. Na samej górze zaś znajdują się tłuszcze.

Suplementy diety

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety na odchudzanie. Szczególnie wyróżnia się: spalacze tłuszczu, preparaty utrudniające wchłani8anie tłuszczu i preparaty hamujące łaknienie. Nie zastąpią one aktywności fizycznej oraz diety, jednak ze względu na swój skład mogą przyspieszyć niektóre procesy w organizmie. Te suplementy, które są na bazie naturalnych składników są w pełni bezpieczne, jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do nich. Przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiąc piersią nie powinny ich przyjmować.

Zobacz koniecznie:

Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć z ud? Dieta, ćwiczenia oraz suplementacja

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz