Jak przezwyciężyć strach przed wizytą u dentysty?

Niemal połowa Polaków na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym odczuwa ścisk w żołądku, zawroty głowy i kropelki potu na czole. Specjaliści od dawna posługują się nawet terminem „dentofobia”, określającym paniczny strach przed konfrontacją ze stomatologiem. Z czego on wynika i jak można go przezwyciężyć?

Naruszenie osobistej granicy

Dlaczego spośród tylu lekarzy Polacy najbardziej obawiają się stomatologów? Otóż ingerują oni w bardzo intymną strefę ciała, do której mają dostęp tylko nieliczne osoby. Sama wizyta w gabinecie dentystycznym jest dla wielu mało komfortowa, głównie z uwagi na charakterystyczny zapach oraz dobiegające zewsząd dźwięki urządzeń stomatologicznych. Pacjent nie czuje się bezpiecznie, a największą obawą jest ból, jaki może sprawić lekarz, i towarzysząca temu obawa o brak możliwości komunikacji.

Osoby panicznie bojące się wizyty u dentysty mają nawet objawy typowo wskazujące na silne zdenerwowanie. Mowa tutaj między innymi o bólach brzucha oraz biegunkach w dniu planowanej wizyty. Dodatkowo po zajęciu miejsca na fotelu dentystycznym pacjent może mieć zwiększone tętno, mogą pojawić się również szumy w uszach, a nawet może dojść do omdlenia. Tak silne dolegliwości są głównym źródłem przyczyny, dla której rodacy unikają wizyt u stomatologa.

Wizyta u dentysty

Nie można odwlekać wizyt w nieskończoność

Prędzej czy później stan jamy ustnej będzie wymagał dentystycznej interwencji. U wielu osób objawy związane z lękiem są tak silne, że przeprowadzenie wizyty przez stomatologa jest praktycznie niemożliwe. Wówczas można mówić o fobii, która wymaga konsultacji psychologa lub psychiatry. Skutecznym narzędziem w walce ze strachem jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której można całkowicie zmienić myślenie oraz podejście do drażliwego tematu.

Szczera rozmowa z lekarzem

Jednym z ważniejszych powodów, dla których Polacy unikają wizyt u stomatologa, jest długofalowe zaniedbanie uzębienia i towarzyszący temu wstyd przez pokazaniem go specjaliście. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest szczera rozmowa z lekarzem jeszcze przed rozpoczęciem wizyty. Profesjonalny dentysta po zapoznaniu się ze źródłem obaw swojego pacjenta, z pewnością podejdzie do sprawy z delikatnością i dużą dozą zrozumienia.

Strach można oswoić

Nie ma rzeczy niemożliwych! Warto nawiązać współpracę z profesjonalnym, a zarazem pełnym empatii stomatologiem, z którym można wspólnie wypracować kwestię zaufania i bezpieczeństwa. Można poprosić lekarza o poświęcenie nieco większej ilości czasu na to, by pacjent mógł oswoić się z otoczeniem. Dobrym pomysłem jest umówienie się na jakiś gest, który dla dentysty będzie oznaczać prośbę o przerwanie pracy. Ponadto warto przed wizytą napić się melisy czy odprężyć się przy ulubionej lekturze. Na samym końcu nie należy zapominać o tym, że współczesna medycyna stomatologiczna jest wysoce zaawansowana, a nowoczesne sprzęty w profesjonalnych gabinetach dentystycznych umożliwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów w bezbolesny sposób.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Dentocentrum (Dentysta Kraków)

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz