Jak przeciwdziałać infekcjom intymnym?

Infekcje intymne bywają bardzo uciążliwe i powodują ogromny dyskomfort, zwłaszcza te nawracające – na szczęście istnieją domowe sposoby mogące przynosić ulgę. Wśród najczęściej występujących objawów jest swędzenie, pieczenie i upławy. Gorzej przedstawia się sytuacja, w której źródłem problemów są grzyby i bakterie. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa i leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka infekcji intymnych

Zgodnie z powyższym grzybicze i bakteryjne infekcje należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ domowe sposoby mogą wysuszyć śluzówkę. Prowadzi to do pogłębienia stanu zapalnego i ewentualnych komplikacji. Tak naprawdę wskazana jest przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie infekcjom. Przede wszystkim należy wdrożyć codzienną pielęgnację kosmetykami dedykowanymi do higieny intymnej. Najlepiej sprawdzają się delikatne żele do mycia o wartościach pH do 5.0. Całkowicie odradza się stosowanie myjek i gąbek, ponieważ gromadzą się na nich wszystkie bakterie i grzyby bytujące w łazienkach. Co zatem stosować? Do osuszania miejsc intymnych sprawdzą się jedynie ręczniki papierowe lub bawełniane, ale koniecznie suche. Czasami warto zapoznać się z licznymi poradami dotyczącymi higieny miejsc intymnych, można je znaleźć choćby na stronie https://dobrezdrowie24.pl. W niektórych poruszana jest kwestia zażywania kąpieli z dodatkiem łyżeczki sody, która działa bakteriostatycznie i znacznie zmniejsza objawy w postaci swędzenia. Do infekcji intymnych dość często dochodzi w okresie ciąży, w tym szczególnym czasie dbanie o higienę jest szczególnie ważne.

 

Sposoby zwalczanie infekcji grzybiczych i bakteryjnych

Zauważając u siebie objawy infekcji miejsc intymnych na pewno nie można samodzielnie dobierać lekarstw. Istnieją całkowicie bezpieczne sposoby na walkę z tym problemem, na przykład ograniczenie spożywania cukrów, a nawet ich wyeliminowanie. Ten sposób jest skuteczny, ponieważ drożdżaki rozwijają się szybciej właśnie w obecności cukru. Jedną z częściej występujących infekcji miejsc intymnych jest zapalenie pęcherza, niestety bardzo uciążliwe i bolesne. Znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania. Jeżeli pojawiają się objawy w postaci obrzęków, upławów, nadmiernego swędzenia i pieczenia, należy od razu udać się do lekarza. Zaniedbanie może grozić poważnymi komplikacjami dla zdrowia, szczególne niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w ciąży. Infekcja jest na tyle podstępna, że w początkowej fazie mogą występować bardzo skąpe objawy lub całkowicie niezauważalne. Może pojawić się częstsza potrzeba skorzystania z toalety, ale kobiet w stanie błogosławionym to akurat nie dziwi. W tym okresie jest to całkowicie normalne. O tym, jak ważne jest obserwowanie swojego ciała napisano wiele, źródłem ciekawych faktów może być portal https://dobrezdrowie24.pl. Czasami takie wpisy nadają kierunek odpowiedniemu postępowaniu, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Wówczas ich interpretacja jest najważniejsza, ponieważ na jej podstawie wprowadzane jest dalsze leczenie.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz