Jak przeciwdziałać infekcjom intymnym?

Infekcje intymne bywają bardzo uciążliwe i powodują ogromny dyskomfort, zwłaszcza te nawracające – na szczęście istnieją domowe sposoby mogące przynosić ulgę. Wśród najczęściej występujących objawów jest swędzenie, pieczenie i upławy. Gorzej przedstawia się sytuacja, w której źródłem problemów są grzyby i bakterie. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa i leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka infekcji intymnych

Zgodnie z powyższym grzybicze i bakteryjne infekcje należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ domowe sposoby mogą wysuszyć śluzówkę. Prowadzi to do pogłębienia stanu zapalnego i ewentualnych komplikacji. Tak naprawdę wskazana jest przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie infekcjom. Przede wszystkim należy wdrożyć codzienną pielęgnację kosmetykami dedykowanymi do higieny intymnej. Najlepiej sprawdzają się delikatne żele do mycia o wartościach pH do 5.0. Całkowicie odradza się stosowanie myjek i gąbek, ponieważ gromadzą się na nich wszystkie bakterie i grzyby bytujące w łazienkach. Co zatem stosować? Do osuszania miejsc intymnych sprawdzą się jedynie ręczniki papierowe lub bawełniane, ale koniecznie suche. Czasami warto zapoznać się z licznymi poradami dotyczącymi higieny miejsc intymnych, można je znaleźć choćby na stronie https://dobrezdrowie24.pl. W niektórych poruszana jest kwestia zażywania kąpieli z dodatkiem łyżeczki sody, która działa bakteriostatycznie i znacznie zmniejsza objawy w postaci swędzenia. Do infekcji intymnych dość często dochodzi w okresie ciąży, w tym szczególnym czasie dbanie o higienę jest szczególnie ważne.

 

Sposoby zwalczanie infekcji grzybiczych i bakteryjnych

Zauważając u siebie objawy infekcji miejsc intymnych na pewno nie można samodzielnie dobierać lekarstw. Istnieją całkowicie bezpieczne sposoby na walkę z tym problemem, na przykład ograniczenie spożywania cukrów, a nawet ich wyeliminowanie. Ten sposób jest skuteczny, ponieważ drożdżaki rozwijają się szybciej właśnie w obecności cukru. Jedną z częściej występujących infekcji miejsc intymnych jest zapalenie pęcherza, niestety bardzo uciążliwe i bolesne. Znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania. Jeżeli pojawiają się objawy w postaci obrzęków, upławów, nadmiernego swędzenia i pieczenia, należy od razu udać się do lekarza. Zaniedbanie może grozić poważnymi komplikacjami dla zdrowia, szczególne niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w ciąży. Infekcja jest na tyle podstępna, że w początkowej fazie mogą występować bardzo skąpe objawy lub całkowicie niezauważalne. Może pojawić się częstsza potrzeba skorzystania z toalety, ale kobiet w stanie błogosławionym to akurat nie dziwi. W tym okresie jest to całkowicie normalne. O tym, jak ważne jest obserwowanie swojego ciała napisano wiele, źródłem ciekawych faktów może być portal https://dobrezdrowie24.pl. Czasami takie wpisy nadają kierunek odpowiedniemu postępowaniu, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Wówczas ich interpretacja jest najważniejsza, ponieważ na jej podstawie wprowadzane jest dalsze leczenie.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz