Jak optycznie powiększyć małe wnętrza- 5 sprawdzonych sposobów

Pokoje w typowych mieszkaniach w blokowiskach często są niewielkie. Zdarza się również, że ich proporcje nie są najlepsze- są one na przykład długie i bardzo wąskie. Takie pomieszczenia nie są łatwe w aranżacji. Zły wybór kolorystyki ścian i podłogi, kształtów i wielkości mebli oraz dodatków, może sprawić, że pokój będzie wyglądał na jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Jest jednak kilka prostych trików, które pomogą optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrza, dzięki czemu będą one wyglądać atrakcyjniej.

Pokoje o niewielkim metrażu również mogą wyglądać przestronnie i być pięknie oraz praktycznie urządzone. Możemy poprawić proporcje pomieszczeń i wprowadzić do nich więcej światła, pomoże też odpowiednie ustawienie mebli oraz rozświetlające dodatki. Dowiedz się, jak optycznie powiększyć małe wnętrza.

Co zrobić, by pomieszczenia wyglądały na większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości?

Aranżacja małych pokoi bywa kłopotliwa. Szczególnie jeśli pomieszczenia są także wąskie. Istnieją jednak sposoby na ich atrakcyjnie i eleganckie urządzenie.

Jak sprawić, by mały pokój wyglądał bardziej przestronnie- pięć sprawdzonych trików:

1. Rozjaśniamy wnętrze.

Na małym metrażu warto postawić na jasne kolory i to zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Może to być klasyczna i zawsze modna biel, spokojny ci ciepły jasny beż lub delikatne pastele, które ożywią wnętrze.

Ściany możemy pomalować farbą lub położyć na nie tapetę. W przypadku tapety idealnie sprawdzi się połyskujący wzór. Gdy nasz pokój jest wąski, lecz długi, wybierzmy jasna błyszczącą tapetę w pionowe pasy. Będzie ona nie tylko odbijać światło, rozjaśniać pokój, ale również będzie on wyglądał na większy, szerzy i nieco wyższy.

Ciekawym pomysłem jest też montaż połyskującej pięknie odbijającej światło okładziny ściennej z płyty MDF.

W stylizacji małych pomieszczeń ogromne znaczenie ma również kolor podłogi. Tutaj także postawmy na jasne barwy. Możliwości jest wiele- to, którą wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu.

Możemy zdecydować się na:

– jasną drewnianą podłogę (parkiet lub panele drewniane),

– jasne panele winylowe,

– płytki podłogowe w jasnych kolorach,

– jasne wykładziny,

– posadzki z żywicy epoksydowej.

https://ardant.pl/lampy-wiszace/do-salonu-5/nad-stol/

Również przeważająca część mebli do pomieszczenia o niewielkim metrażu powinna być jasna. Sprawdzą się zarówno takie z naturalnego jasnego drewna (warto wybrać lakierowane, które ładnie odbijają światło), jak i matowe meble z płyty w jasnych barwach raz meble o połyskujących frontach.

2. Stwarzamy wrażenie głębi.

Małe pomieszczenia często wydają się klaustrofobiczne. Aby zniwelować takie wrażanie, spróbujmy nadać im więcej głębi.

Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

– w najciemniejszej części pokoju umieśćmy lustro- może to być duże lustro ścienne, szafa z lustrzanymi drzwiami lub lustro stojące.

– jeśli chcemy poprawić proporcje podłużnego pokoju i stworzyć w nim wrażenie głębi, wówczas pomalujmy jedną z dłuższych ścian pomieszczenia ciemną matową farbą.

– nie zagracajmy pokoju- ograniczmy ilość mebli i dodatków do tych naprawdę niezbędnych. Zagracone pomieszczenia wyglądają na krótsze i węższe niż są w rzeczywistości.

3. Usuwamy przeszkody w obrębie pomieszczeń i pomiędzy nimi.

Jeśli planujemy gruntowny remont mieszkania, rozważmy bardziej inwazyjne metody powiększania wnętrz. Jedną z nich może być wyburzenie ściany pomiędzy dwoma pokojami i ich połączenie Zyskamy dzięki temu jeden, ale za to znacznie większy salon, lub stworzymy piękną i wygodną kuchnię z jadalnią.

Jeżeli nie chcemy wyburzać ściany, rozważmy takie opcje jak wyburzenie nadproża, poszerzenie otworu drzwiowego, całkowita rezygnacja z drzwi lub ich zastąpienie drzwiami przesuwnymi albo harmonijkowymi, które zajmują mało miejsca i nie zaburzają przestrzeni.

4. Porządkujemy linie.

W niewielkim mieszkaniu, aby uniknąć wrażenia chaosu i przytłoczenia, warto postarać się zachować jak najwięcej linii prostych. Co to oznacza w praktyce? Wyrównajmy wszelkie wnęki ścienne meblami, meble postarajmy się ustawiać tak, by nie tworzyły wyraźnych uskoków.

Postawmy także na gładkie fronty meblowe bez bogatych rzeźbień i elementów ozdobnych oraz z niewielkimi i mało widocznymi uchwytami.

5. Tworzymy harmonijne przejścia.

Pomieszczenia w małym mieszkaniu będą się wydawać przestronniejsze, jeśli zadbamy o harmonijne przejścia pomiędzy nimi. Świetny efekt uzyskamy, niwelując granicę między pokojami.

Możemy to zrobić poprzez:

– kontynuację tej samej lub bardzo podobnej kolorystyki ścian w pokojach oraz przedpokoju,

– wybór mebli o podobnej linii do sąsiadujących ze sobą pomieszczeń,

– położenie tej samej lub bardzo podobnej posadzki w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach.

Małe mieszkanie w bloku czy kamienicy wcale nie musi być nieciekawe, ciasne i przytłaczające. Dobór odpowiedniej kolorystyki, mebli i dodatków naprawdę można tutaj zdziałać cuda. Wybierając świetliste jasne kolory, lekkie jasne meble oraz nietuzinkowe drobne dodatki, optycznie powiększymy wnętrza i nadamy ich charakteru. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Pamiętajmy, że ciemne, słabo doświetlone pomieszczenia wyglądają na mniejsze, niż są w rzeczywistości. Nie przesadzajmy też z ilością mebli oraz dodatków. Kluczem udanej aranżacji mieszkań o niewielkim metrażu jest umiar.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz