Jak i komu powinno się dziękować za udział w pogrzebie?

Pożegnanie bliskiej osoby nie jest łatwe. Towarzyszą mu liczne emocje, które dotykają nie tylko rodziny, ale również dalszych krewnych i znajomych. Po pochówku w dobrym tonie jest podziękowanie za udział w uroczystości. W jaki sposób oraz komu powinno się wtedy dziękować?

Dlaczego warto dziękować za przybycie na pogrzeb?

Bardzo często pogrzeb zmarłej osoby jest wydarzeniem, na które przybywają bliscy i dalecy krewni nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. To okazja do wspólnego spotkania, pożegnania i powspominania osoby zmarłej.

Właśnie dlatego wtedy warto podziękować zgromadzonym za to, że zdecydowali się na uczestniczenie w ostatniej drodze zmarłej osoby. Takie podziękowania są wtedy w dobrym tonie, ponieważ są one dla żałobników sposobem na docenienie ich wysiłku, jaki włożyli w przybycie na pogrzeb i chęć spędzenia tego czasu razem.

Kto powinien dziękować za udział w pogrzebie?

Zazwyczaj uznaje się, że to główny organizator pogrzebu, którym najczęściej jest najbliższa rodzina osoby zmarłej, powinien podziękować uczestnikom.

Zdarza się jednak, że mąż, żona, dzieci osoby zmarłej nie są w stanie podziękować przybyłym na ceremonię. Zwykle przyczyną jest złe samopoczucie psychiczne wynikające ze straty. Właśnie dlatego podziękowania dla zgromadzonych może również przekazać inna osoba, na przykład z dalszej rodziny albo przyjaciel zmarłego.

Zdarza się również, że o wygłoszenie podziękowania za przybycie na pogrzeb proszony jest pracownik domu pogrzebowego. Rodzina może też poprosić o to księdza albo mistrza ceremonii pogrzebowej.

Komu podziękować za uczestnictwo w pogrzebie?

Za udział w pogrzebie powinno się podziękować wszystkim przybyłym, którzy pojawili się podczas ceremonii.

Jednocześnie podczas podziękowań można podkreślić szczególne uznanie dla wybranych osób, na przykład dla krewnych czy przyjaciół, którzy byli bardzo pomocni podczas organizacji pochówku czy uczestniczyli w opiece nad zmarłym.

Jak złożyć podziękowania za udział w pogrzebie?

Podziękowania za udział w pogrzebie najczęściej są składane w formie przemówienia na zakończenie pogrzebu, gdy żałobnicy jeszcze nie opuścili cmentarza.

Jeżeli podziękowania mają być złożone w takiej formie, warto wcześniej zapisać je na kartce i zabrać ją ze sobą. Odczytanie ich będzie wtedy łatwiejsze niż przygotowanie mowy w pamięci, co również stwarza ryzyko, że zapomnimy o kimś ważnym.

Również istnieje możliwość złożenia pisemnych podziękowań za udział w pogrzebie. Najczęściej do uczestników wysyła się wtedy kartki okolicznościowe z podziękowaniami.

W zakładzie pogrzebowym Tren, którego siedziba znajduje się nieopodal Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, personel służy wszelką pomocą nie tylko w organizacji ceremonii żałobnej, ale także otwarty jest na inne prośby i oczekiwania klientów. Na życzenie rodziny zmarłego firma Tren przygotuje podziękowanie dla uczestników pogrzebu, które mogą zostać także wygłoszone przez pracownika, posiadającego umiejętności oratorskie, w odpowiednim momencie ceremonii żałobnej.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz