Ironia polskiej rutyny, czyli charakter obrazów Edwarda Dwurnika

Malarstwo obłędne, lawirowanie między prawdą a fałszem, bujna wyobraźnia, świat przedstawiony jak ze snu. Tak w skrócie można opisać prace spod pędzla Edwarda Dwurnika. Dla malarza od zawsze obrazy były formą wypowiedzi, co sprawiało, że łatwiej było mu malować, niż mówić. Malując, komentuje rzeczywistość, jaka go otacza. W ofercie obrazów gallerystore znajdują się prace Edwarda wykonane na przestrzeni wszystkich etapów jego twórczości.


Od farb plakatowych po Akademię Sztuk Pięknych

Edward Dwurnik malował od dziecka, a dzięki jego zdolnościom artystycznym wyróżniał się na tle innych dzieciaków. Edukację artystyczną rozpoczął jako nastolatek, uczęszczając do warszawskiego Liceum Plastycznego, z którego został wyrzucony za niedorzeczne zachowania i występki. Dwurnik kontynuował naukę w wieczorowym systemie nauczania, a po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Malarstwa i chwilowo Rzeźby. Wśród obrazów Edwarda w gallerystore znajdziesz prace wykonane podczas studiów na ASP w Warszawie.

Odzwierciedlenie miasta w stylu surrealistycznym

Dwurnik podczas studiowania na ASP nieustannie poszukiwał swojego stylu. Już u początków nauki jego prace znacznie odbiegały od tematyki czasów ówczesnego warszawskiego ASP. Nierówna kreska, stonowane kolory oraz prowincjonalny, często wręcz brutalny temat. Malarz bardzo pasjonował się historią miast, które malował. Do ulubionych motywów należały plac Zamkowy w Warszawie, Rynek Główny w Krakowie i ratusz w Poznaniu. Nigdy nie trzymał się idei oddania rzeczywistości miasta, malował je w stylu surrealistycznym. Świadczy o tym obecność takich postaci jak krokodyle, słonie czy żyrafy. W ofercie gallerystore znajduje się najwięcej obrazów Edwarda Dwurnika przedstawiających miasta polskie jak ze snu.

Prawdziwa Polska w obrazach Dwurnika

Malarstwo Edwarda jest odzwierciedleniem prawdziwej polskości. Jego wyobraźnia owładnięta była polskimi krajobrazami. Malował Polskę wszędzie. Nawet podczas wakacyjnej podróży na Hawaje malował warszawskie widoki. Przez obrazy komentował rzeczywistość. Był niesamowitym komentatorem szarej, polskiej rzeczywistości z czasów społeczno-politycznego PRL-u. Interesowała go przeciętność, codzienność, zwyczaje. W swoich obrazach skupiał się na oddaniu idei polskiego życia. Jeśli interesuje Cię prawdziwa Polskość umieszczona na obrazach, prace Edwarda Dwurnika znajdujące się w ofercie gallerystore na pewno doskonale ozdobią Twoje wnętrze. .

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz