Garnitury – co trzeba wiedzieć o ich noszeniu?

Garnitury noszone na specjalne okazje to szyk i klasa. Okazuje się jednak, że wielu mężczyzn ma problem z kupieniem takiego garnituru, w którym będą wyglądać naprawdę zjawiskowo. Oznacza to, że wciąż nie wiemy, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas ich mierzenia oraz jak weryfikować, czy wybraliśmy modny lub ponadczasowy model. Oto poradnik, który warto przeczytać do końca!

Kiedy nosimy garnitury i dlaczego?

Chociaż garnitury można nosić praktycznie zawsze, to jednak niewiele osób się na to decyduje. W czasie dnia rozwiązanie to bywa nieco uciążliwe, ponieważ źle skrojone ubranie może powodować spory dyskomfort. Ponadto są też osoby, które nie lubią wyglądać tak elegancko.

Tymczasem garnitury i eleganckie buty to przede wszystkim domena takich okazji jak śluby, chrzciny, komunie, pogrzeby, spotkania biznesowe, bale oraz inne sytuacje, w których obowiązuje nas taki, a nie inny dress code. Ponadto w garniturze czujemy się wyjątkowo i nietypowo, co jest ciekawą odskocznią od codzienności. Poznaj kilka podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby wybrać możliwie jak najlepiej. Oto nasze wskazówki!

Garnitur a długość marynarki oraz spodni

Wiele osób powiela mity, które dotyczą wyboru odpowiedniego garnituru. Na przykład zalecają noszenie obszernych modeli, aby ukryć kilka kilogramów lub sugerują, że nogawka spodni powinna sięgać aż obcasa buta. To błędy, które sprawiają, że ubranie nie leży na nas dobrze.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy rękaw marynarki nie sięga dalej niż 2 cm ponad przegubem nadgarstka. Nie powinien być też znacznie krótszy. Dobrze również, aby nasza koszula delikatnie wystawała z mankietów, dzięki czemu zachowamy odpowiednie proporcje.

A co ze spodniami? Tutaj ważna jest zasada, aby buty nie były całkowicie zakryte ani odsłonięte. Lepiej aby nogawka kończyła się już na przyszwie buta i tworzyła z przodu najwyżej jedno załamanie. Pamiętajmy, że nasze skarpetki mogą być widoczne w niektórych momentach, dlatego lepiej zadbać o to, aby były one spójne z całą stylizacją.

Garnitury a sylwetka

Tak naprawdę wybierając garnitur, nie powinniśmy skupiać się w pierwszym momencie na jego kolorze czy kroju. Ważne jest to, czy jest on dopasowany do naszej sylwetki oraz czy podkreśla nasze atuty. Nie sztuką jest wybrać garnitur z najnowszej kolekcji, który będzie pasował lepiej na niższą czy wyższą osobę. Dlatego pamiętajmy o tej zasadzie i zawsze się nią kierujmy.

Noszony zestaw nie powinien krępować naszych ruchów, ale nie może być też zbyt luźny, ponieważ będzie wyglądał jak garnitur pożyczony od starszego brata. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nasze ramiona mogą być węższe lub wręcz szersze od naszej talii, ale może być też odwrotnie. Jeżeli w sklepie nie możemy znaleźć idealnego modelu, kupmy ten najbardziej zbliżony do naszej sylwetki, a następnie udajmy się do krawca.

Garnitury – z ilu części się składają?

Niewiele osób wie, że garnitur nie zawsze składa się wyłącznie z dwóch części. Jak najbardziej marynarka oraz spodnie odgrywają tutaj ważną rolę, ale czasami sięgamy też po zestawienia, które zawierają też kamizelkę. To dosyć staromodny element garderoby, aczkolwiek wraca do łask. Zdarza się nawet, że mężczyźni chętnie zdejmują marynarkę, ponieważ znacznie lepiej czują się, kiedy mogą wyeksponować elegancką koszulę oraz noszoną na niej kamizelkę.

Garnitury a noszone buty

Buty odgrywają w tym zestawieniu bardzo ważną rolę, chociaż nie zawsze o tym wiemy. Pamiętajmy, że garnitur może podkreślać sylwetkę, dlatego na pewno nie chcemy zepsuć tego efektu poprzez założenie niepasującego obuwia. Zbyt długi czubki mogą sprawić, że przy niskim wzroście dodatkowo podkreślimy to, że nie jesteśmy niżsi od innych. Staraj się nie wybierać tych modeli, które zasłaniają kostkę, ponieważ to optycznie skraca długość nóg.

Buty, które pasują do garnituru, to między innymi loafersy, półbuty czy mokasyny. Zawsze pamiętaj, aby stylizacja była w jakiś sposób spójna kolorystycznie (wybierz barwę lub barwy przewodnie), co tyczy się także noszonych butów.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz