Elektrostymulacja – kiedy z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści?

Elektrostymulacja znajduje swoje zastosowanie głównie w medycynie. Jej zadaniem jest pobudzenie i usprawnienie mięśni oraz nerwów. Jest to metoda niezwykle efektywna, stosowana bardzo często podczas rehabilitacji. Wykwalifikowany terapeuta potrafi przy pomocy elektrostymulacji korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie nie tylko układu nerwowego i mięśni, ale także całego organizmu człowieka.

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja jest zabiegiem, który przeprowadza się przy pomocy specjalnie przeznaczonemu do tego celu aparatowi. Składa się on z panelu sterowania oraz elektrod, które umieszczane są na ciele pacjenta. Bardzo ważne jest to, aby były to punkty motoryczne, a więc miejsca, w których nerwy wnikają do mięśni. Podtrzymywane przez specjalne opaski elektrody przewodzą prąd o niskiej częstotliwości, powodując przy tym skurcz mięśnia, który jest praktycznie taki sam, jak ten występujący podczas ćwiczeń fizycznych.

Kiedy stosuje się elektrostymulację?

Elektrostymulacja wykorzystywana jest przede wszystkim w fizykoterapii oraz rehabilitacji. Jej zadaniem jest uratowanie uszkodzonych mięśni, co występuje na przykład podczas porażenia i niedowładu typu wiotkiego. Elektrostymulacja jest więc wykonywana w celu niedopuszczenia do degeneracji mięśnia. Zabiegi prowadzi się tak długo, aż nie nastąpi poprawa i regeneracja uszkodzonego nerwu obwodowego.

Ponadto zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu wykonuje się w przypadku bólu kręgosłupa oraz w celu podniesienia ogólnej odporności organizmu. Elektrostymulacja znajduje swoje zastosowanie także w medycynie estetycznej podczas modelowania sylwetki, czy też likwidowania cellulitu.

Jakie korzyści przynosi elektrostymulacja?

Elektrostymulacja jest bardzo uniwersalnym zabiegiem. Ma ona korzystny wpływ na prace mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Warto dodać, że jest ona w pełni bezpieczna, dzięki czemu można ją stosować praktycznie w każdym miejscu na ciele pacjenta. Najlepsze efekty redukcji tkanki tłuszczowej przy pomocy elektrostymulacji widoczne są głównie na udach i brzuchu.

Kobiety wykorzystują ten zabieg także w celu podniesienia pośladków. W celu zwiększenia efektów zaleca się stosować stymulacje elektrodami cyklicznie codziennie lub co dwa dni. Wtedy efektywność zabiegów jest najwyższa i najbardziej dostrzegalna. Należy jednak pamiętać, że istnieje grupa ryzyka, czyli pacjenci, którzy nie mogą skorzystać z elektrostymulacji.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz