Zakup domu na kredyt

Dom na kredyt? Zobacz na co zwrócić uwagę!

Planujesz zakup lub budowę domu? Jeśli nie posiadasz odpowiednich środków, kredyt to rozwiązanie dla Ciebie! Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, jak wybrać odpowiednią ofertę, a także jak uniknąć pułapek związanych z pożyczką.

Kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu

Myślisz o swoim własnym M, ale nie posiadasz wystarczających oszczędności? Kredyt to wcale nie takie złe rozwiązanie – tym bardziej, że w ostatnim czasie ceny wynajmu mieszkań także poszły w górę, a comiesięczna rata kredytu nierzadko jest dużo niższa niż opłaty związane z wynajmem mieszkania.

Decydując się na kredyt, nie trzeba oszczędzać przez wiele lat, by uzyskać całość kwoty, tak jak w przypadku zakupu domu za gotówkę. Od 2017 roku wysokość wkładu własnego zgodnie z Rekomendacją S wynosi 20%. Oznacza to, że planując zakup nieruchomości wycenionej na 500 tys. kredytobiorca wyłożyć będzie musiał jednorazowo z własnej kieszeni 100 tys. złotych. Niektóre banki udzielają kredytów także na niższy wkład własny, wynoszący np. 1/10 całej kwoty, wymagają jednak wówczas wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że przy niższym wkładzie własnym, cena kredytu będzie wyższa.

Zdolność i wiarygodność kredytowa

To bank decyduje o tym, czy przyznać kredyt czy nie. Pozytywna decyzja oraz maksymalna możliwa kwota kredytowania zależą od wielu czynników, takich jak m.in.:

wysokość dochodu;

rodzaj i okres zatrudnienia;

wiek kredytobiorcy;

stan cywilny kredytobiorcy (lub kredytobiorców);

historia kredytowa (raport BIK).

Na podstawie przeprowadzonej analizy bank decyduje czy dana osoba jest w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci np. podpisanej umowy przedwstępnej i odmownej decyzji banku ws. kredytowania zakupu nieruchomości, dobrze jest zrobić symulację zdolności kredytowej. Usługę taką świadczą doradcy kredytowi, podczas spotkania przedstawiając dostępne aktualnie oferty kredytowe banków w kontekście konkretnej kwoty kredytu oraz indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Rodzaj raty

Zaciągając kredyt określamy czas jego spłaty, np. 30 lat. Co zawiera miesięczna rata spłaty kredytu? Na kwotę składają się:

część kapitałowa – suma pożyczona od banku;

część odsetkowa – stopa procentowa, marża banku, prowizja, ubezpieczenie, czyli comiesięczny zysk banku za udzielenie kredytu.

Rata racie nierówna! Decydując się na kredyt hipoteczny wybrać możemy różne warunki spłaty finansowania:

rata malejąca,

rata równa.

Kupno nieruchomości na kredyt – o czym trzeba pamiętać?

Nie daj się zaskoczyć płatnościami! Przed podjęciem decyzji dotyczącej złożenia wniosku o kredyt sam przeanalizuj swoją sytuację finansową – zastanów się nad tym, ile zostaje Ci do tzw. pierwszego po opłaceniu wszystkich zobowiązań, uwzględnij także swoje plany na przyszłość. Kredyt to zobowiązanie na wiele lat, dlatego decyzja powinna być przemyślana. Aby dobrze się do niej przygotować, umów się na wizytę z doradcą kredytowym, który wykona dla Ciebie symulację finansowania konkretnej nieruchomości.

Pomoc doradcy kredytowego może okazać się nieoceniona przy wyborze kredytu – posiadają oni dostęp do oferty wielu banków, przez co prościej wybierzesz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Przeprowadzona symulacja pomoże także oszacować Twoją zdolność kredytową.

Newsletter Updates

Enter your email address below to subscribe to our newsletter

Leave a Reply

Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124