Dobre drewno kominkowe, czyli jakie?

Posiadanie w domu własnego kominka to najwyższy stopień komfortu. Zakup odpowiedniego drewna bywa jednak sporym wyzwaniem. Aby dokonać właściwego wyboru, warto najpierw poznać kilka właściwości, które czynią drewno kominkowe dobrym. Oto one. 

Czym charakteryzuje się dobre drewno kominkowe?

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku drewna kominkowego jest jego kaloryczność. Kluczem do wydajności jest gęstość drewna suchego. Im twardsze drewno, tym bardziej wydajne spalanie. Spalanie twardego drewna odznacza się niewielkim płomieniem, jednak oddaje ono dużo ciepła, a samo spalanie trwa dłużej. Zainwestowanie w ten rodzaj drewna jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym i ekonomicznym.

Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę poszukując dobrego drewna kominkowego jest ilość kory. Należy zdawać sobie sprawę, że pali się ona słabo, więc jej duża ilość obniża wartość opałową drewna. Oznacza to, że im grubsza kora, tym więcej drewna będziemy potrzebować. Drzewami, które posiadają najcieńszą korę są grab i buk. Wysokiej jakości drewno znaleźć można wyszukując w Google frazę drewno kominkowe w Otwocku.

Cechy dobrego drewna kominkowego

Istotną cechą jest również łupliwość. Jest ona szczególnie istotna w sytuacji, kiedy sami rąbiemy drewno do kominka. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na drewno miękkie, która łatwo ulega rozłupaniu. Znaleźć je możemy np. w brzozie lub buku. Twardym drewnem odznaczają się z kolei dąb i grab. Warto zdawać sobie sprawę, że cecha ta ważna jest jedynie w przypadku, kiedy sami przygotowujemy drewno do kominka.

Przy wyborze drewna do kominka należy także zwrócić uwagę na jego suchość. Im bardziej suche drewno, tym bardziej nadaje się do kominka. Mokre drewna generują dużo dymu, przez co nie są polecane do ogrzewania mieszkania. Kluczowe znaczenie ma tutaj tempo przesychania. Przykładem szybkoschnącego drzewa może być brzoza. Różne rodzaje drewien w swoim asortymencie oferuje firma arborystyczna Pilas JWK.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz