Dlaczego w manometrach stosuje się wypełnienie glicerynowe?

manometr

Do pomiaru wartości ciśnienia gazu lub cieczy przeznaczone są specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Jedną ze specyficznych wersji tego typu sprzętu jest manometr glicerynowy tablicowy. To urządzenie stworzone z myślą o instalacji w tablicy rozdzielczej lub obudowie maszyny, z tarczą wypełnioną gęstą gliceryną, co ma pomóc w zminimalizowaniu drgań wskazówki pomiarowej i poprawie komfortu odczytu wartości ciśnienia. Gliceryna sprzyja również zmniejszeniu zużycia mechanizmu, tłumiąc wibracje i drgania.

Co to są manometry?

Do pomiaru ciśnienia wewnątrz instalacji pneumatycznych i hydraulicznych przeznaczone są manometry. W zastosowaniach przemysłowych stosuje się zwykle wskazówkowe, analogowe modele tego typu urządzeń oraz ich specjalne wersje przystosowane do montażu w tablicy lub obudowie maszyny podłączonej do instalacji ciśnieniowej, pneumatycznej lub hydraulicznej. W sprzedaży dostępne są również manometry tablicowe glicerynowe, których mechanizm i tarcza zanurzone są w glicerynie. To bezbarwny i pozbawiony zapachu płyn o dużej gęstości, a tym samym wykazujący zdolność do tłumienia drgań oraz wibracji. Manometr glicerynowy tablicowy sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie podczas pracy urządzenia występują intensywne wstrząsy. Specyficzną wersją manometrów są wakuometry. To urządzenia przeznaczone do pomiaru ciśnienia poniżej poziomu ciśnienia atmosferycznego.

Manometr z ochroną przed wibracjami

W przypadku tradycyjnych konstrukcji, takich jak manometry sprężynowe, w celu ograniczenia negatywnego wpływu wibracji na jakość dokonywanych pomiarów, mechanizm i tarczę pomiarową zanurza się w gęstej cieczy o obojętnym charakterze. Doskonałym przykładem takiej cieczy jest gliceryna. Manometr glicerynowy tablicowy lub tradycyjny przeznaczony do montażu bezpośrednio na urządzeniu, ewentualnie na fragmencie instalacji ciśnieniowej, która wymaga stałej kontroli, jest dobrze zabezpieczony przed wibracjami. Gęsta ciecz tłumi drgania, tym samym wywiera korzystny wpływ na podzespoły niezbędne do dokonywania precyzyjnych pomiarów, chroniąc je przed szybkim zużyciem. Zastosowanie gęstej cieczy ma również bardziej praktyczny aspekt. W przypadku wskazówkowych manometrów glicerynowych tablicowych gęsta ciecz stabilizuje wskazówkę i tym samym ułatwia dokonanie odczytu aktualnej wartości ciśnienia.

Wypełnienia glicerynowe stosowane są wyłącznie w manometrach analogowych, zwłaszcza w urządzeniach typu sprężynowego. Wypełniony gęstą cieczą, tablicowy manometr glicerynowy jest idealnym wyborem do pomiaru ciśnienia w instalacjach narażonych na stałe wibracje.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz