Dlaczego sportowcy muszą dbać o stawy?

Każdy wie, że ruch to zdrowie. Warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje aktywności fizycznej- na przykład jogging- mogą obciążać nasze stawy. To właśnie stawy z uwagi na swoją specyficzną budowę i ważną rolę, jaką spełniają w organizmie są szczególnie narażone na przeciążenia, a nawet kontuzje i zwyrodnienia podczas intensywnych treningów. Dlaczego tak się dzieje? Jak dbać o swoje stawy, gdy prowadzimy aktywny tryb życia?

Dlaczego stawy są narażone na przeciążenia?

Czym właściwie jest staw? Najprościej mówiąc to połączenie minimum dwóch kości. Stawy są niezwykle wytrzymałe, jednak ze względu na to, że pozostają niemal w ciągłym ruchu mogą ulegać przeciążeniom. Uprawianie sportu regeneruje jeszcze większy ruch połączeń pomiędzy kośćmi. Na przykład działająca w trakcie biegania siła nacisku może zwiększyć masę ciała nawet pięciokrotnie. Stawy kolanowe mają więc nie lada ciężar do uniesienia! Podczas różnych aktywności fizycznych zagrożone są jednak nie tylko stawy kolanowe, ale także biodrowe, łokciowe oraz inne.

Dieta na zdrowe i mocne stawy

W dbaniu o stawy pomaga wiele nawyków, jednak dla sportowców szczególne znaczenie ma dieta oraz właściwa suplementacja. Substancje, które dostarczamy organizmowi w spożywanym pokarmie są naturalnym budulcem układu kostno-ruchowego. Dieta sportowców powinna być bogata w białko i kolagen, a także witaminy z grupy D i C. Starannie opracowana dieta w połączeniu z suplementacją będzie doskonałym zabezpieczeniem stawów. Produkty szczególnie polecane osobom uprawiającym sport to między innymi:

  • ryby, zwłaszcza łosoś, makrela, tuńczyk,
  • chude mięso,
  • rośliny strączkowe,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • oleje roślinne,
  • orzechy i awokado,
  • natka pietruszki,
  • cytrusy, truskawki, owoce jagodowe.

Trzeba pamiętać, że niektóre składniki trudno jest dostarczyć organizmowi jedynie przez pokarm. Dlatego odpowiednią dietę najlepiej uzupełnić suplementami, które przyjmowane regularnie mogą znacznie wzmocnić nasze stawy. Więcej informacji na temat tego, jakie składniki pomagają dbać o stawy można przeczytać tutaj: https://bol-stawow.pl/kategoria/leki-i-suplementy/.

Suplementy dla sportowców- jakie wybrać?

Sportowcy powinni regularnie zażywać suplementy, zwłaszcza te dedykowane stawom. Najlepsze są produkty, które mają złożony skład i działają na wielu płaszczyznach. Tego typu tabletki na stawy można znaleźć tutaj: https://bol-stawow.pl/suplement-na-stawy-flexidium-400/. Suplementy polecane sportowcom zawierają kolagen, który doskonale wzmacnia aparat ruchu i regeneruje tkankę chrząstną stawów. Wraz z kolagenem w suplementach powinna znajdować się także witamina C, która sprzyja jego syntezie i produkcji. Innym składnikiem wspomagającym prawidłową pracę stawów jest kwas hialuronowy. To właśnie on znajduje się w mazi stawowej, która chroni i nawilża stawy, jednocześnie nie pozwalając, by chrząstki ocierały się o siebie. Do składników, których suplementacja jest wskazana sportowcom, można zaliczyć także cynk, selen, glukozaminę, chondroitynę oraz MSM.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz