Dedykowane oprogramowanie dla firm – czy to naprawdę się opłaca?

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Nowoczesne narzędzia wspierają niemal wszystkie sektory działania i są w stanie objąć niemal cały zakres realizowanych w przedsiębiorstwie prac. Jednocześnie sporym problemem jest dobór odpowiednich rozwiązań do potrzeb konkretnego podmiotu. Często okazuje się przy tym, że dostępne na rynku produkty nie idą w parze z oczekiwaniami. W takim przypadku warto zainteresować się oprogramowaniem dedykowanym, tworzonym od podstaw z myślą o konkretnym podmiocie i jego celach biznesowych.

Dedykowane oprogramowanie: co to jest?

Zestaw rozwiązań informatycznych dla biznesu jest bardzo rozbudowany. Do dyspozycji kadr zarządzających pozostają przy tym zróżnicowane narzędzia, pozwalające na optymalizację i automatyzację zdecydowanej większości procesów.

Szczególnym przykładem rozwiązań tego typu jest oprogramowanie dedykowane, które dostarczają takie firmy jak Kotrak, zajmujące się tworzeniem dedykowanego oprogramowania i wdrażaniem innych narzędzi IT dla sektora biznesowego.

Producent dedykowanego oprogramowania tworzy je od podstaw zgodnie z opracowaną z wybranym podmiotem strategią. Dzięki temu produkt jest nie tylko oryginalny, ale również w pełni dostosowany do realnych potrzeb, w związku z czym staje się nieocenionym wsparciem podejmowanych działań.

Oprogramowanie dedykowane: koszty

Istnieje wiele mitów na temat tego, czym jest i ile kosztuje oprogramowane dedykowanie. Definicja sama w sobie jest bardzo prosta, jednak w rzeczywistości to bardzo rozbudowany sektor. Tworzenie dedykowanego oprogramowania może zakładać z jednej strony stworzenie stosunkowo prostej aplikacji, pozwalającej np. na lepszą komunikację z klientem lub usprawnienie wybranego procesu w firmie.

Z drugiej strony oprogramowanie dedykowane obejmuje także bardzo duże systemy, w tym również scentralizowane systemy zarządzania, pozwalające na podejmowanie kluczowych decyzji w zasadniczo wszystkich działach i sektora działania. Ostateczna cena zależy przy tym zarówno od producenta dedykowanego oprogramowania i przyjętych przez niego stawek, jak i poziomu skomplikowania oraz czasochłonności wybranego projektu.

Dedykowane oprogramowanie dla firm: czy to się opłaca?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że koszt wdrożenia dedykowanego oprogramowania dla firm jest bardzo wysoki, w rzeczywistości to doskonała inwestycja w rozwój biznesu. Przede wszystkim do rąk kadr zarządzających i pracowników trafia unikalny produkt, który okaże się realnym wsparciem w realizacji zarówno obecnych, jak i przyszłych procesów.

Współpraca z odpowiednim producentem dedykowanego oprogramowania pozwoli przy tym na odpowiednie wsparcie w ciągu całego cyklu życia systemu informatycznego, wobec czego inwestycja ma charakter długofalowy. Warto postawić przede wszystkim na sprawdzonego dostawcę, który ma bogate doświadczenie w tym zakresie: dzięki temu uda się zdecydowanie szybciej zauważyć, jak dużo korzyści wynika z transformacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy?

Tworzenie dedykowanego oprogramowania to skomplikowany proces, wymagający nie tylko pod względem technicznym, ale również biznesowym i organizacyjnym. Dostawca powinien wobec tego doskonale znać rynek i środowisko, a także skupić się w pierwszej kolejności na biznesowych potrzebach i możliwościach.

Im większe ma doświadczenie i im więcej klientów dzieli się pozytywnymi opiniami na temat współpracy, tym większa szansa na to, że oprogramowanie dedykowane spełni pokładane w nim oczekiwania.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz